Kultura, sztuka » Kultura

Stadiony Euro w Klubie Sztuka Architektury

Stadiony Euro w Klubie Sztuka Architektury
Zobacz więcej zdjęć »
W czwartek, 15 marca, o godz. 17.30, w klubie Sztuka Architektury przy ulicy Andersa 13, architekt Mariusz Rutz z Pracowni Projektowej JSK poprowadzi prezentację projektów Stadionu Narodowego w Warszawie oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Oba obiekty sportowe to dzieła architektów z pracowni

Stadion Narodowy w Warszawie od początku miał nawiązywać do polskości. Kluczem symbolicznym stała się kojarzona z polskim pejzażem wierzba. Stąd też idea wiklinowego kosza oplatającego elewację w formie metalowej siatki. Jej kolorystyka nawiązuje do barw narodowych.

 Stadion powstał w wyniesionej niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia przez co stał się bardzo znaczącym elementem nowej panoramy Warszawy.

 Lampion we Wrocławiu

 W przypadku Stadionu Miejskiego we Wrocławiu inspiracją artystyczną był chiński lampion. Taki efekt uzyskano pokrywając fasadę stadionu membraną- przeźroczystą powłoką z włókna szklanego zabezpieczonego teflonem. Jest ona  naciągnięta jest na 5 stalowych pierścieni okalających obiekt .

 Pomimo imponujących rozmiarów obiektu, udało się zachować kameralny nastrój na trybunach. Jest to jeden z niewielu stadionów z „nierozcietą” czaszą trybun. Misa, jaką tworzą półkoliste trybuny jest otoczona dwoma otwartymi promenadami usytuowanymi na dwóch poziomach.

Oba obiekty sportowe to dzieła architektów z pracowni JSK  Architekci.  

Prowadzący prezentację:

Mariusz Rutz- Architekt. Pracuje w konsorcjum JSK, które zaprojektowało budynek Stadionu Narodowego.

 Po wykładzie planowana jest dyskusja.

 Wykład odbędzie się15 marca w Klubie Sztuka Architektury:
ul Andersa 13 (
Skwer Tekli Bądarzewskiej - Stacja Muranów)

Początek godzina 17.30.
Wstęp na wykład jest bezpłatny.

 Klub Sztuka Architektury jest wspólnym projektem portalu Sztuka-Architektury.pl oraz Stowarzyszenia Stacja Muranów
Patronat medialny: Wnętrze i Ogród, portal deko-racja.pl
Program kolejnych prezentacji można znaleźć na portalu Sztuka-Architektury.pl.

Sztuka – Architektury jest  jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera - architektonicznego Nobla. Oprócz informacji o aktualnościach z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest - Festiwal Filmów o Architekturze", „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", program szkoleń "Bottom-up design" czy „Polska Architektura XXL" - doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wortal ma także własny program wydawniczy oraz bazę danych najlepszych, młodych pracowni projektowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Sztuka Architektury
http://Sztuka-Architektury.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »