Motoryzacja » Samochody

Stłuczka samochodowa - co zrobić?

Zmienne warunki pogodowe, śliska nawierzchnia, utrudniona widoczność lub złe samopoczucie, to jedne z najczęstszych powodów kłopotów za kółkiem. Najważniejsze to zachować spokój i zrobić wszystko w zgodzie z prawem. Jak się zachować, kiedy jesteśmy uczestnikiem stłuczki – zapraszamy do lektury

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Stłuczka, czyli kolizja, to zdarzenie, w którym nie ma żadnych ofiar, a doszło tylko do uszkodzenia mienia. Kamizelkę odblaskową powinniśmy mieć zawsze pod ręką (nie w bagażniku!) i załóżmy ją jeszcze przed opuszczeniem auta. W stresie i emocjach łatwo o roztargnienie warto więc upewnić się, czy nie grozi nam niebezpieczeństwo i nie wejdziemy pod koła innego auta. Przed opuszczeniem pojazdu pamiętajmy o zgaszeniu silnika i zaciągnięciu hamulca ręcznego.

Po opuszczeniu pojazdu upewniamy się, że nikt inny nie ucierpiał (jeśli nikomu nic się nie stało wówczas nie mamy obowiązku wzywać policję). Aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom i nie stwarzać zagrożenia pojazdy należy usunąć z drogi.
 
Jeśli pojazdy nie nadają się do przemieszczenia wówczas musimy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli znajdujemy się na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt powinien stać w odległości 100 metrów od auta, za obszarem zabudowanym w odległości 30-50 metrów od auta, a w obszarze zabudowanym trójkąt powinien być ustawiony za lub na ostatnim pojeździe (na wysokości nie wyższej niż 1 metr).

Jeśli nie usuniemy pojazdów i przyjedzie policja ryzykujemy dostanie 150zł mandatu.

Zawsze także warto mieć wydrukowane oświadczenia o zdarzeniu drogowym oraz długopis. W oświadczeniu wpisujemy czas, miejsce i przebieg zdarzenia oraz rodzaj uszkodzeń. Ponadto muszą się w nim znaleźć imiona, nazwiska, adresy zameldowania, dane kontaktowe, daty urodzenia i numery PESEL kierowców biorących udział w stłuczce. Dodatkowo obowiązkowe jest umieszczenie numerów i dat ważności dokumentów, polis ubezpieczeniowych, badań technicznych oraz numery rejestracyjne pojazdów. Musi się na nim także znaleźć podpis kierowcy odpowiedzialnego za stłuczkę. Jeśli mamy świadków zdarzenia upewnijmy się, że mamy także ich dane kontaktowe.
 
Kiedy wzywamy policję?

1. Jeśli wydaje się nam, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub innej substancji odurzającej.
2. Jeśli drugi kierowca uciekł lub próbuje uciec z miejsca zdarzenia.
3. Jeśli drugi kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy, polisy OC lub ważnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.
4. Jeśli drugi kierowca jest cudzoziemcem.
5. Jeśli stan techniczny drugiego pojazdu budzi nasze wątpliwości.
6. Jeśli jedno z aut jest w leasingu lub jest wynajęte z wypożyczalni.
6. Jeśli w wyniku kolizji został uszkodzony jakikolwiek element infrastruktury drogowej.
7. Jeśli nie możemy porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić, kto jest sprawcą stłuczki.
 
Więcej porad i informacji na różne tematy znajdzie na blogu przewodnik-pozyczkowy.pl -  zapraszamy do zapoznania się z artykułami oraz komentowania. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »