Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Stop alergii
Zobacz więcej zdjęć » |
Alergia jest w pewnym sensie chorobą cywilizacyjną. Na skutek nałożenia się predyspozycji genetycznych, zanieczyszczeń środowiska oraz takich zaniedbań, jak zła wentylacja wnętrz, organizm uczy się wytwarzać coraz większe ilości przeciwciał. Co w konsekwencji może prowadzić do powstania alergii.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dziś panuje moda na alergię. Nie należy jej ulegać i czynić alergii usprawiedliwieniem na wszelkie dolegliwości. Lekarze od razu zalecają matce karmiącej dietę, a nie zwracają uwagi na to, jak dziecko jest ubrane, czy ma na sobie naturalne materiały, czy pełno sztuczności. – mówi alergolog dr Lech Dunas.
Pierwszym krokiem w walce z alergią jest zdanie sobie sprawy z tego, że skóra małego dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa, niż u dorosłych i że o wiele szybciej reaguje na wszelkie sztuczne dodatki. Alergia wziewna jest często u noworodków bagatelizowana, przez co zapomina się nie tylko o uwrażliwieniu rodziców na środki chemiczne i pielęgnacyjne, których używają, ale także o wystroju oraz utrzymaniu czystości w pokoju dziecięcym. – zwraca uwagę dr Dunas.
Krok drugi: przeproś się z przyjazną dla dziecka bawełną
Skóra noworodka musi się zetknąć z wieloma nowymi doznaniami dotykowymi i chemicznymi.
Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko ubranka małych alergików powinny być wykonane z nie powodujących podrażnień tkanin. Dlatego też przy produkcji cebuszek, okryć kąpielowych, czy pokrowców na przewijak na przewijaki wykorzystujemy bawełnę lub dzianinę, która jest przyjazna dla dzieci i niemowląt – mówi Dorota Klupsz reprezentująca firmę Ceba, producenta wyrobów przeznaczonych dla niemowląt.
Na rynku jest pełno tanich, sztucznych materiałów. Jednak badania pokazują, że bawełna jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla dzieci w ogóle, a dla alergików w szczególności. Tkanina ta jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Ogromną zaletą bawełny jest jej właściwość zmniejszająca potliwość organizmu, co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry dziecka – tłumaczy Dorota Klupsz.
Krok trzeci: śpij spokojnie
Pluszowe zabawki, dywany, wykładziny i zasłony są idealnym miejscem dla roztoczy. Uczulają nie one same, ale ich odchody. Do przyjaznych dla roztoczy miejsc zalicza się niestety także pościel, w której maluszek spędza sporą część dnia. W przypadku dzieci, u których już wykryto alergię na roztocza, duże znaczenie odgrywa profilaktyka, czyli walka z roztoczami zanim choroba rozwinie się na dobre.
Jeśli chodzi o pościel, to szczególny nacisk kładziemy właśnie na dobór materiałów. Wszystkie zestawy pościelowe firmy Ceba wykonane są z bawełny szlachetnej. Powinno się je regularnie prać w odpowiedniej temperaturze i zmieniać pościel najlepiej co tydzień/dwa – podkreśla Dorota Klupsz.
Z czystością nie należy przesadzać. Utrzymanie porządku, gdy w naszym domu pojawia się dziecko, nie oznacza mieszkania w warunkach sterylnych. Jednak lekarze alarmują, że zaniedbywanie problemu alergii na kurz i roztocza może prowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego też ani bawełniane kocyki, ani bawełniana pościel nie pomogą, jeśli nie będziemy regularnie sprzątać w pokoju maluszka.
Nadesłał:
Intro Media
|
Komentarze (0)