Społeczeństwo » Społeczeństwo

Stowarzyszenie "Habitat for Humanity Gdańsk" remontuje na Pomorzu

Stowarzyszenie "Habitat for Humanity Gdańsk" remontuje na Pomorzu
Zobacz więcej zdjęć »
Stowarzyszenie „Habitat for Humanity Gdańsk” od blisko 10 lat stara się poprawiać sytuację mieszkaniową najbardziej potrzebujących Pomorzan. Właśnie zakończono prace nad kolejnym projektem budowlanym w regionie.

Jest to hostel dla osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych, usytuowany w malowniczym zakątku Gdańska – na Wyspie Sobieszewskiej. Ten i pozostałe tegoroczne projekty gdańskiego Habitatu są wyznacznikiem nowej tendencji w działalności Stowarzyszenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pomogli im stworzyć własne miejsce
Projekt „Hostel – Tworzymy Własne Miejsce” to przedsięwzięcie gdańskiego Habitatu i Stowarzyszenia „Nadzieja dla Rodziny”. Dzięki tej współpracy powstaje pierwszy w regionie całodobowy ośrodek rehabilitacji dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin.
- Będzie to miejsce w którym chorzy ze zdiagnozowaną schizofrenią zostaną poddani rehabilitacji i próbie przywrócenia ich społeczeństwu. Terapia pomoże wzmocnić   poczucie własnej wartości i świadomość osobistych kompetencji i umiejętności naszych podopiecznych – wyjaśnia Wilhelmina Grych, Prezes Stowarzyszenia „Nadzieja dla Rodziny”.

W wyremontowanym przez Habitat budynku znajdzie się miejsce dla 16 chorych, wytypowanych przez Stowarzyszenie „Nadzieja dla Rodziny”. Projekt został częściowo dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie byłby też możliwy bez pomocy Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Gdańsk, który dzierżawi na potrzebę hostelu część budynku przy ul. Kolonijnej w Sobieszewie.

Tegoroczne projekty Habitatu
Sobieszewski hostel to nie pierwszy obiekt wyremontowany przez Stowarzyszenie Habitat w tym roku. W sierpniu zakończono prace nad domem Państwa Rabiega. Natomiast od listopada dzieci ze świetlicy „Dr Clown – Trampolina” w Gdańsku – Wrzeszczu mogą spędzać swój poza lekcyjny czas w odnowionych pomieszczeniach.

Nadzieja dla wielodzietnej rodziny

Projekt Rabiega polegał na wyremontowaniu mieszkania wielodzietnej rodziny z Pręgowa. Rodzice siódemki dzieci zaczęli budowę swojego domu w roku 1999.
Dzięki zaciągniętym kredytom i pomocy przyjaciół udało im się postawić 2- kondygnacyjne lokum. Niestety przez 10 lat nie byli w stanie wyremontować go na tyle, by móc w nim zamieszkać. Dopiero pomoc ze strony gdańskiego Habitatu umożliwiła im rozwiązanie trudnej sytuacji mieszkaniowej i uchroniła przed bezdomnością.
- Pomoc Habitatu w przypadku Projektu Rabiega polegała na wykończeniu jednej kondygnacji domu, tak aby była gotowa do zamieszkania jeszcze w tym roku. Habitat zajął się odpowiednim ociepleniem  jednego z pięter budynku, uruchomieniem instalacji sanitarnej oraz systemu grzewczego – wyjaśnia Justyna Tworzydło, Dyrektor Wykonawczy w gdańskim oddziale Habitatu. – Najważniejsze jest jednak to, że dzieci Państwa Rabiega zaczęły nowy rok szkolny spokojne o dach nad głową – dodaje.

Kolorowa świetlica Fundacji „Dr Clown”
Kolejnym przedsięwzięciem gdańskiego Habitatu był remont świetlicy Fundacji „Dr Clown - Trampolina”.
Gdański oddział tej Fundacji powstał w sierpniu 2005 roku. Tak jak i pozostałe oddziały w kraju i za granicą, zrzesza wolontariuszy leczących śmiechem i zabawą chore dzieci, przebywające w trójmiejskich szpitalach, klinikach i hospicjach. Aby jeszcze lepiej pomagać najmłodszym podopiecznym lokalnych ośrodków zdrowia Fundacja uzyskała od miasta lokal, na potrzeby spotkań z wolontariuszami, sponsorami i rodzicami chorych dzieci. W budynku przy ulicy Miszewskiego miała powstać także świetlica dla najmłodszych z najbliższej okolicy. Niestety, aby zapewnić podopiecznym Fundacji właściwe warunki do spędzania wolnego czasu, lokal wymagał gruntownego remontu. Przeprowadziło go Stowarzyszenie „Habitat for Humanity Gdańsk”.
- W przypadku projektu remontowego świetlicy „Dr Clown – Trampolina” przeprowadziliśmy prace w zakresie wymiany okien oraz ceklowania i malowania ścian. W zależności od pomieszczenia na podłogach położyliśmy też wykładziny PCV i panele. Prace remontowe trwały do listopada. Dzięki pomocy darczyńców oraz naszych wolontariuszy dzieci z Wrzeszcza mają już swoje własne miejsce, w którym mogą się bawić i odrabiać lekcje – wyjaśnia Justyna Tworzydło z Habitatu.

Nowa strategia Habitatu
Remont domu, świetlicy i hostelu na Wyspie Sobieszewskiej to projekty będące wyznacznikiem nowej tendencji w działalności Habitatu. Stowarzyszenie, będące członkiem Habitat for Humanity International, podporządkowuje się przyjętej powszechnie strategii – udzielania pomocy coraz większej ilości rodzin, poprzez remontowanie istniejących budynków bez konieczności budowania ich od podstaw.

- Strategia Habitatu zmieniała się od dwóch lat i tak jak kiedyś nasza organizacja nastawiona była stricte na budowanie domów i lokali mieszkalnych, tak teraz liczy się dla nas liczba wspartych rodzin, a nie ilość wybudowanych domów. Dlatego też w pełni popieramy nową tendencję. Mam nadzieję, że dzięki temu coraz więcej rodzin w naszym województwie będzie mogło żyć w godnych warunkach – wyjaśnia Maciej Kamiński, Prezes Stowarzyszenia „Habitat for Humanity Gdańsk”.

O Stowarzyszeniu „Habitat for Humanity Gdańsk”

Habitat for Humanity jest międzynarodową, pozarządową organizacją chrześcijańską, której   celem działania jest eliminowanie ubóstwa mieszkaniowego, rozumianego jako brak samodzielnego mieszkania lub zamieszkiwanie poniżej standardów określonych w danym kraju.
Gdański oddział organizacji powstał w 2000 roku z inicjatywy grupy społecznie zaangażowanych ludzi, którzy pracując jako ochotnicy na budowach Habitatu w Rumunii i w Polsce zapragnęli, aby ta forma pomocy niezamożnym rodzinom mogła zaistnieć także w ich mieście i regionie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Stowarzyszenie Habitat for Humanity Gdańsk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »