Firma » Biura
Stres a miejsce pracy
Zobacz więcej zdjęć » |
Jeśli pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, są przygotowani do powierzonych im zadań, które kończą z sukcesem, zaś towarzyszący im stres finalnie ustępuje, a w jego miejscu pojawia się zadowolenie i poczucie spełnienia. Pozwala uczyć się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz zdobywać doświadczenie zawodowe. Taki rodzaj stresu wzmacnia poczucie pewności siebie, motywuje, zachęca do rozwoju oraz stawiania czoła kolejnym wyzwaniom. Jest korzystny nie tylko dla pracownika, ale też przynosi wymierne efekty pracodawcy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Stres destrukcyjny
W momencie, kiedy wymagania pracodawcy przekraczają możliwości czy umiejętności pracownika, nie odczuwa on wsparcia innych osób i sytuacja ta trwa nieprzerwanie, może on odczuwać strach i gniew oraz permanentne zmęczenie. Zwiększone ryzyko występowania stresu w pracy często jest też związane z monotonnością zadań, pracą pod presją, zbyt dużą liczbą obowiązków czy brakiem możliwości rozwoju. Wywołują go również złe relacje interpersonalne oraz brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Stan taki, który trwa cyklicznie przez dłuższy czas, zamiast mobilizować, przekształca się w stałe napięcie nerwowe i zmniejsza efektywność pracy. Permanentny stres z biegiem czasu może przyczyniać się do powstawania dolegliwości układu pokarmowego, bólów głowy, stawów i mięśni, częstych infekcji, a nawet poważnych chorób serca, z zawałem włącznie. Z pomocą mogą przyjść polecane przez psychologów metody relaksacyjne, które pozwalają szybko i skutecznie obniżyć jego poziom.
Miejsce przyjazne pracownikom
Przyczyną stresu i chorób psychosomatycznych mogą być również złe warunki pracy, do których zaliczane są hałas i zła akustyka wnętrza, brak świeżego powietrza, sztuczne oświetlenie i nieergonomiczne meble biurowe. Można temu zaradzić odpowiednio projektując przestrzeń dla pracowników, aby miejsce pracy uwzględniało ich podstawowe potrzeby. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę, dobrą wentylację i klimatyzację pomieszczeń, zadbanie o dobre, najlepiej naturalne, oświetlenie, wytłumienie hałasu oraz zapewnienie wygodnych mebli. Ważne są też zielone akcenty w postaci roślin i zastosowana kolorystyka, bo zdaniem psychologów wydajność pracowników uzależniona jest także od estetyki miejsca pracy oraz jego odpowiedniego wystroju.
Stresogenny open space
Organizacja przestrzeni typu open space ma przyczyniać się do lepszej komunikacji między pracownikami, budowania relacji i skracania dystansu, a przez to do zwiększenia kreatywności zespołu i jego większej efektywności. Ten rodzaj przestrzeni zaprojektował w 1906 r. architekt Frank Lloyd Wright. Właściciele firm zauważyli jeszcze jedną zaletę - stworzenie wspólnej, otwartej przestrzeni dla pracowników wiąże się ze sporymi oszczędnościami związanymi z inwestycją w miejsce pracy. W Polsce system ten pojawił się w latach 90., kiedy do naszego kraju wkroczyły duże, międzynarodowe korporacje. Okazuje się jednak, że ma on także sporo wad. Z badań naukowców z Queensland University of Technology w Brisbane, opublikowanych w „Asia-Pacific Journal of Health Management" wynika, że biura typu open space mogą być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem osób w nich pracujących. Powodem jest niemożliwość skupienia się na powierzonych zadaniach spowodowana brakiem prywatności i zbyt dużą ilością bodźców. I choć stanowiska pracy open space często odgrodzone są ściankami działowymi, hałas sprawia, że ludzie nie mogą skupić się na swoich zadaniach, w związku z czym pogarsza się ich wydajność i zwiększa ryzyko stresu. Otwarte biura naruszają głęboko zakorzenioną w ludziach terytorialność. W takich pomieszczeniach pracownicy częściej zapadają na choroby wirusowe, a przez to przebywają na zwolnieniach lekarskich.
Przyjazne biuro
W trosce o zapewnienie komfortu oraz lepszą wydajność pracowników, firmy wprowadzają do otwartych biur tłumiące dźwięki panele akustyczne i ścianki działowe redukujące hałasy. Pojawiają się strefy cichej pracy, ale też miejsca relaksu, kawiarnie, czytelnie czy sale gier. Można w nich na chwilę oderwać się od powierzonych zadań i nabrać do nich dystansu. Udowodniono, że umożliwienie pracownikom wypoczynku w godzinach pracy zwiększa ich wydajność oraz łagodzi stres. W biurach modne stały się również, gwarantujące komfort akustyczny, budki telefoniczne czy mobilne meble, np. TreeHouse, które zapewniają intymną przestrzeń do pracy wymagającej dużego skupienia w otwartych przestrzeniach biurowych. Po połączeniu w moduły stają się one kreatywną strefą do wspólnych spotkań zespołu i narad. Inspiracje jak urządzić nowoczesne biuro znajdziecie na stronie www.everspace.pl.
Nadesłał:
OKK!
|
Komentarze (1)
Dokładnie tam gdzie żyjemy i pracujemy niezwykle ważna jest odpowiednia akustyka. Dziś już przyzwyczailiśmy się do głośnego otoczenia. Hałas zmotoryzowanych i zautomatyzowanych czasów jest niezdrowy dla organizmu człowieka. O właściwej akustyce warto pomyśleć w sypialni, w pokoju dziecięcym, przy kąciku z kinem domowym i sprzętem audio. Tutaj panele akustyczne ścienne i sufitowe są najlepszym rozwiązaniem. Przykleja się je tylko do ściany, dziś dostępne są w designerskich kształtach, kolorach i w grubościach od 3 cm (czyli wcale nie zajmują dużo przestrzeni) a zyskujemy dzięki ich zastosowaniu doskonałą akustykę, wyizolowanie od zewnętrznych dźwięków, spokój, a także miękką i bezpieczną dekorację ścinany. Profesjonalne rozwiązania akustyczne oferuje polski producent APAMA acoustic project.
W biurach i halach przemysłowych super sprawdzą się ekrany akustyczne pochłaniające, które również producent ma w różnorodnej ofercie.