Technologie » Internet

Strony www instytucji państwowych bardziej dostępne dla niepełnosprawnych

Rząd planuje rozszerzenie ustawy dotyczącej dostępności cyfrowej. Największą zmianą jest poszerzenie możliwości w zakresie swobodnego przeglądania serwisów internetowych instytucji państwowych przez wszystkich niepełnosprawnym.

12 lipca br. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało komunikat dotyczący rozpoczęcia prac nad nową ustawą dot. dostępności cyfrowej. Jej nadrzędnym celem jest wprowadzenie wymogu wobec wszystkich urzędowych stron internetowych. Muszą być one wykonane w taki sposób, by możliwe było swobodne przeglądanie zawartych na nich treści przez osoby niepełnosprawne - niezależnie od stopnia i rodzaju ich dysfunkcji.

Planowane nowe rozporządzenie dotyczy dyskryminacji w zakresie dostępu do informacji osób z niepełnosprawnością. Wymóg przystosowania serwisów www wszedł w życie w 2015 r. i obejmuje urzędy administracji publicznej oraz wszelkie podmioty realizujące zadania publiczne. Niestety, pomimo upływu 3 lat, nadal nie wszystkie instytucje przygotowały strony według stawianych przed nimi postulatów.

Problem jest poważny, bowiem osoby niepełnosprawne stanowią 12% polskiego społeczeństwa (ok. 5 mln ludzi). Co więcej, na tę chwilę nie został w pełni opracowany i wdrożony żaden program zapewniający swobodny dostęp do informacji publicznych.

Nowe rozporządzenie zakłada nałożenie wymogu dostosowania stron www pod osoby:

·         Niewidome

·         Niedowidzące

·         Niesłyszące

·         Z trudnościami ruchowymi

·         Starsze

Objęte nowym prawem zostaną nie tylko urzędy, ale również ośrodki zdrowia czy instytucje naukowe.

Najwyższym priorytetem planowanej ustawy jest możliwość klarownego i bezproblemowego przekazania komunikatów i rozporządzeń na stronach internetowych. Muszą one dotrzeć do interesanta, bez względu na to, jaki jest stopień i rodzaj jego niepełnosprawności. Szczególna uwaga jest kładziona na dokumenty prawne oraz takie, które odnoszą się bezpośrednio do obywatela i jego spraw. Z uwagi na to, konieczne jest zapewnienie funkcjonalności, które dadzą możliwość klarownego i bezproblemowego zaprezentowania wszystkich danych w serwisach instytucji państwowych.

Ideo posiada bogate doświadczenie w zakresie tworzenia stron internetowych oraz portali informacyjnych instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by nasze projekty zapewniały swobodny dostęp do informacji, również dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowany i wdrożony przez nasz zespół specjalistów, serwis UKE otrzymał pierwsze miejsce w konkursie Strona Internetowa Bez Barier, w kategorii „Strony publiczne do 100 podstron”. Ponadto w kategorii „Strony publiczne ponad 100 podstron” wyróżniony został przygotowany przez nas portal miasta Lublin.” - podsumowuje Marcin Wojtoń, Dyrektor ds. sprzedaży w Ideo Sp. z o.o.

W toku projektowania stron internetowych (bez względu na charakter czy podmiot zlecającego) najważniejsze są dla nas intuicyjność oraz optymalne ulokowanie kluczowych jej elementów i funkcjonalności. W kontekście serwisów instytucji publicznych dostosowanie ich parametrów do międzynarodowych standardów WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) jest dla nas niezwykle ważne.” dodaje M. Wojtoń.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ideo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »