Rozrywka i wypoczynek » Święta

Święto zegarków z wiecznym kalendarzem.

Święto zegarków z wiecznym kalendarzem.
Zobacz więcej zdjęć »
Wskazanie dnia miesiąca, jest bardzo często stosowanym, dodatkowym wyposażeniem nowoczesnego zegarka.

O ile w zegarkach elektronicznych dość łatwo jest zaprogramować poprawne wskazania kalendarza, w którym przez wiele lat, niezależnie od długości kolejnych miesięcy i powtarzanych regularnie przestępnych lat, wskazania dnia miesiąca są poprawne, to uzyskanie takiego działania zegarków mechanicznych, nie jest wcale proste.

Abstrahując od zegarków elektronicznych cyfrowych, bo „elektronika potrafi wszystko”, warto kilka słów napisać o realizacji funkcji i okresowej konieczności korekty kalendarza w zegarkach mechanicznych i elektronicznych z tradycyjnym, składającym się z tarczy i wskazówek, wskaźnikiem mechanicznym.
W najprostszych i najpopularniejszych konstrukcjach dzień miesiąca jest prezentowany w cyklu 31-dno dniowym. Jeśli miesiąc jest krótszy, to wymagana jest ingerencja właściciela i manualne ustawienie daty (przesunięcie o jeden dzień do przodu) w pierwszym dniu po takim miesiącu. O zegarkach w taki sposób wskazujących dzień miesiąca, w żargonie zagarkomaniaków mówimy, że mają mechanizm „zwykłego kalendarza”.
W zegarkach o wyższym stopniu komplikacji mechanizmu, w którym jest on „mechanicznie zaprogramowany” dla wyróżnienia krótszych i dłuższych miesięcy roku, bez wyróżniania wypadającego z takiej systematyki miesiąca lutego, mamy do czynienia z tak zwanym kalendarzem rocznym (annual claendar). W zegarkach takich, mechanizm jest zaprogramowany na sekwencje 30 i 31 dniowe oraz pary 31 dniowe: grudzień-styczeń i lipiec-sierpień. Miesiącem uniemożliwiającym poprawne działanie wskazań zegarka dłużej niż przez 1 rok, jest zasygnalizowany, wyjątkowy miesiąc – luty. W zegarkach z rocznym kalendarzem, luty jest zaprogramowany na 30 dni i z tego powodu 1-go marca wskazania kalendarza muszą być korygowane przez właściciela zegarka. Dla mechanizmu zegarka z kalendarzem rocznym, początek, czy koniec roku nie ma żadnego znaczenia. Liczą się tylko  odpowiednio ułożone, powtarzające się sekwencje miesięcy.
Jeszcze wyższy stopień komplikacji mechanizmu, posiadają zegarki wyposażone w tak zwany wieczny kalendarz. Mechaniczna pamięć takiego zegarka oparta jest na kole zaprogramowanym na czteroletnie sekwencje miesięcy. Moduł ten uwzględnia także różne długości lutego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kalendarz zegarka wskazuje poprawnie dni miesiąca uwzględniając także nieregularny, oraz powtarzający się co 4 lata przestępny miesiąc luty.
Wiadomo jednak, że przestępne, następujące co 4 lata miesiące to nie koniec naszych kalendarzowych nieregularności. Przestępne lata nie następują wtedy, gdy liczba określająca rok jest podzielna przez 100… z wyjątkiem tych, dla których jest ona podzielna przez 400.
Tak więc rok 2000, mimo równej liczby setek, ze względu na podzielność przez 400, nie zmylił wskazań zegarków z wiecznym kalendarzem. Zgodnie z ich konstrukcją, nastąpi to dopiero 1-go marca 2100 roku.
Świętując zatem tego roku, dzień 1 marca jako „Święto zegarka z wiecznym kalendarzem” (bo tylko tego typu zegarki nie zmylą wskazania daty), możemy sobie szczerze życzyć obserwacji takiego błędu… za 88 lat.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  Władysław Meller
www.e-zegarki.info.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

odCzasu doCzasu
http://www.zegarki.info.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »