Firma » Praca
Szansa dla niepełnosprawnych bezrobotnych z Małopolski
Uczestnicy projektu mogą liczyć na komfortowe warunki zatrudnienia m.in. przy pracach biurowych oraz w działach obsługi klienta krakowskich przedsiębiorstw.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Projekt „Aktywni, kompetentni, zatrudnieni”, realizowany przez Fundację Sustinae, skierowany jest do mieszkańców trzech województw – oprócz Małopolski swoim zasięgiem obejmie również województwo śląskie i podkarpackie. Uczestnikami projektu mogą być osoby niepełnosprawne w wieku produkcyjnym, które w chwili rekrutacji są nieaktywne zawodowo.
– „Ubiegłoroczna edycja projektu zakończyła się sukcesem: 38 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zostało zatrudnionych na umowie o pracę. Realizowany przez nas program daje wymierne efekty w postaci kolejnych zatrudnionych. Pokazujemy przedsiębiorcom, że osoba niepełnosprawna to wartościowy pracownik i nie należy się obawiać procesu rekrutacji jak i późniejszej adaptacji pracownika w nowym środowisku. Dzięki takim lokalnym projektom sytuacja osób niepełnosprawnych zmienia się na lepsze. Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych jest istotną bolączką małopolskiego rynku pracy. Warto podkreślić, że w ostatnim kwartale 2015 roku to właśnie w województwie małopolskim odnotowano najniższy współczynnik aktywności zawodowej wśród osób niepełnosprawnych powyżej 16 roku życia[1]” – komentuje Monika Cyboran-Trzebińska, manager zarządzający Fundacji Sustinae.
Celem projektu, który potrwa aż do końca marca 2017 roku, jest wprowadzenie jego uczestników na otwarty rynek pracy poprzez szereg zintegrowanych działań. Program zakłada m.in. warsztaty z umiejętności psychospołecznych oraz cykl szkoleń zawodowych, które przyczynią się do zmiany lub podniesienia kwalifikacji. Uczestnicy otrzymają również możliwość skorzystania ze specjalistycznych konsultacji, wsparcia doradców zawodowych, a przede wszystkim udziału w płatnych stażach. W trakcie trwania projektu Fundacja Sustinae będzie w stałym kontakcie z pracodawcami i organizatorami staży, co pozwoli na bieżący monitoring lokalnego rynku pracy oraz promocję uczestników projektu jako wartościowych pracowników.
Fundacja Sustinae współpracuje z agencją zatrudnienia osób niepełnosprawnych Polski HR A-Trybut. Oba podmioty działają na rzecz zwalczania bezrobocia wśród tej grupy społecznej. Dzięki kooperacji część uczestników programu „Aktywni, kompetentni, zatrudnieni” może liczyć na pewny wakat m.in. jako pracownik infolinii w Krakowie. To praca, która pozwala na stały kontakt z ludźmi i daje szerokie możliwości rozwoju poszczególnych kompetencji. Przed podjęciem zatrudnienia uczestnicy zdobędą wszelkie kwalifikacje w trakcie indywidualnych i grupowych zajęć, a szlifować swe umiejętności będą na płatnych stażach.
Warto zauważyć, że osoby niepełnosprawne pozostające długotrwale bez pracy są szczególnie narażone na wykluczenia, co w konsekwencji uniemożliwia im realizowanie podstawowych ról społecznych. Prowadzi to do poczucia niespełnienia i znacznego obniżenia jakości ich życia. – „Niepełnosprawność dotyczy nie tylko jednostek, to także ważny problem globalny, który przekłada się na sytuację ekonomiczną, gospodarczą i społeczną w całym regionie czy kraju. Polsce daleko jeszcze do zachodnich standardów – dla przykładu: w Szwecji współczynnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych utrzymuje się na poziomie około 60 proc. W Polsce dwukrotny wzrost w tym obszarze wydaje się być nierealny, jednak pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu wskaźnik ten wynosił w naszym kraju jedynie 16%. Nie możemy jednak stać w miejscu, narzędzia skuteczne dziesięć lat temu nie sprawdzą się w obecnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest aktywne wsparcie osób niepełnosprawnych, umożliwienie im normalnego życia w społeczeństwie oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu, a także bezrobociu i ubóstwu. Do tego potrzebne są odpowiednie regulacje prawne, ale także systematyczna edukacja rynku pracy. Bez tych dwóch czynników nie ruszymy do przodu” – podsumowuje Jarosław Witkowski, prezes zarządu, Polski HR A-Trybut S.A., agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Więcej informacji o szczegółach projektu i naborze uczestników udzieli Joanna Maryon – Golonka, dostępna pod numerem +48 883 340 209 oraz pod adresem e-mail: aktywizacja@fundacjasustinae.org
[1] BAEL 2015, źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,81,bael
Nadesłał:
UnicornMedia
|
Komentarze (0)