Firma » Praca

Szansa dla niepełnosprawnych bezrobotnych z Małopolski

W województwie małopolskim ruszyła rekrutacja do projektu „Aktywni, kompetentni, zatrudnieni – program kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy”. To kolejna edycja przedsięwzięcia współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Uczestnicy projektu mogą liczyć na komfortowe warunki zatrudnienia m.in. przy pracach biurowych oraz w działach obsługi klienta krakowskich przedsiębiorstw.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Projekt „Aktywni, kompetentni, zatrudnieni”, realizowany przez Fundację Sustinae, skierowany jest do mieszkańców trzech województw – oprócz Małopolski swoim zasięgiem obejmie również województwo śląskie i podkarpackie. Uczestnikami projektu mogą być osoby niepełnosprawne w wieku produkcyjnym, które w chwili rekrutacji są nieaktywne zawodowo.

„Ubiegłoroczna edycja projektu zakończyła się sukcesem: 38 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zostało zatrudnionych na umowie o pracę. Realizowany przez nas program daje wymierne efekty w postaci kolejnych zatrudnionych. Pokazujemy przedsiębiorcom, że osoba niepełnosprawna to wartościowy pracownik i nie należy się obawiać procesu rekrutacji jak i późniejszej adaptacji pracownika w nowym środowisku. Dzięki takim lokalnym projektom sytuacja osób niepełnosprawnych zmienia się na lepsze. Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych jest istotną bolączką małopolskiego rynku pracy. Warto podkreślić, że w ostatnim kwartale 2015 roku to właśnie w województwie małopolskim odnotowano najniższy współczynnik aktywności zawodowej wśród osób niepełnosprawnych powyżej 16 roku życia[1]– komentuje Monika Cyboran-Trzebińska, manager zarządzający Fundacji Sustinae.

Celem projektu, który potrwa aż do końca marca 2017 roku, jest wprowadzenie jego uczestników na otwarty rynek pracy poprzez szereg zintegrowanych działań. Program zakłada m.in. warsztaty z umiejętności psychospołecznych oraz cykl szkoleń zawodowych, które przyczynią się do zmiany lub podniesienia kwalifikacji. Uczestnicy otrzymają również możliwość skorzystania ze specjalistycznych konsultacji, wsparcia doradców zawodowych, a przede wszystkim udziału w płatnych stażach. W trakcie trwania projektu Fundacja Sustinae będzie w stałym kontakcie z pracodawcami i organizatorami staży, co pozwoli na bieżący monitoring lokalnego rynku pracy oraz promocję uczestników projektu jako wartościowych pracowników.

 

Fundacja Sustinae współpracuje z agencją zatrudnienia osób niepełnosprawnych Polski HR A-Trybut. Oba podmioty działają na rzecz zwalczania bezrobocia wśród tej grupy społecznej. Dzięki kooperacji część uczestników programu „Aktywni, kompetentni, zatrudnieni” może liczyć na pewny wakat m.in. jako pracownik infolinii w Krakowie. To praca, która pozwala na stały kontakt z ludźmi i daje szerokie możliwości rozwoju poszczególnych kompetencji. Przed podjęciem zatrudnienia uczestnicy zdobędą wszelkie kwalifikacje w trakcie indywidualnych i grupowych zajęć, a szlifować swe umiejętności będą na płatnych stażach.

Warto zauważyć, że osoby niepełnosprawne pozostające długotrwale bez pracy są szczególnie narażone na wykluczenia, co w konsekwencji uniemożliwia im realizowanie podstawowych ról społecznych. Prowadzi to do poczucia niespełnienia i znacznego obniżenia jakości ich życia. – „Niepełnosprawność dotyczy nie tylko jednostek, to także ważny problem globalny, który przekłada się na sytuację ekonomiczną, gospodarczą i społeczną w całym regionie czy kraju. Polsce daleko jeszcze do zachodnich standardów – dla przykładu: w Szwecji współczynnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych utrzymuje się na poziomie około 60 proc. W Polsce dwukrotny wzrost w tym obszarze wydaje się być nierealny, jednak pamiętajmy, że jeszcze dekadę temu wskaźnik ten wynosił w naszym kraju jedynie 16%. Nie możemy jednak stać w miejscu, narzędzia skuteczne dziesięć lat temu nie sprawdzą się w obecnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest aktywne wsparcie osób niepełnosprawnych, umożliwienie im normalnego życia w społeczeństwie oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu, a także bezrobociu i ubóstwu. Do tego potrzebne są odpowiednie regulacje prawne, ale także systematyczna edukacja rynku pracy. Bez tych dwóch czynników nie ruszymy do przodu” – podsumowuje Jarosław Witkowski, prezes zarządu, Polski HR A-Trybut S.A., agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji o szczegółach projektu i naborze uczestników udzieli Joanna Maryon – Golonka, dostępna pod numerem +48 883 340 209 oraz pod adresem e-mail: aktywizacja@fundacjasustinae.org



[1] BAEL 2015, źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,81,bael



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »