Gospodarka » Żywność

Szkocka z Japonii? Japonia już od 100 lat produkuje własną whisky

Szkocka z Japonii? Japonia już od 100 lat produkuje własną whisky
Zobacz więcej zdjęć »
Czy na listę najlepszych single malt whisky trzeba dopisać japońską whisky? Stowarzyszenie The Scotch Malt Whisky Society (SMWS), butelkujące jedne z najlepszych i najrzadszych whisky na świecie twierdzi, że jest to bardzo prawdopodobne.

Rynek trunków alkoholowych w Japonii nie ogranicza się wyłącznie do sake i piwa. Od wielu lat rośnie również konsumpcja whisky. Cały rynek tego trunku w Japonii wynosi 75 milionów litrów i wart jest ponad 1,5 miliarda USD. Według danych UK Scotch Whisky Association w Wielkiej Brytanii, stowarzyszenia zrzeszającego producentów szkockiej whisky, export do kraju Kwitnącej Wiśni wzrósł aż o 74%. Większość stanowi tutaj blend whisky, jednak whisky typu single malt notuje również wzrost na poziomie 25% rok do roku. Podobne wyniki podaje The Scotch Malt Whisky Society. „Japonia zajmuje trzecie miejscu na liście największych importerów whisky single cask, single malt pochodzących z The Scotch Malt Whisky Society.” mówi Stephen Swinney, Dyrektor The Scotch Malt Whisky Society w Polsce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co ciekawe, Japończycy nie tylko importują słynną szkocką whisky, ale również od blisko stu lat sami ją u siebie produkują. Wszystko zgodnie z recepturami produkcji szkockiej whisky. Na wyspach działa osiem destylarnii: Eigashima, Gotemba znana również jako Kirin, Haushu Higashi, Karuizawa, Miyagikyo, Yamazaki, Yoichi oraz najnowsza Chochibu otwarta w 2008 roku. Do najbardziej znanych japońskich producentów whisky należą korporacje Nikka i Suntory, będąca liderem z blisko 50% udziałem w rynku. Produkują one zarówno single malt jak i blend whisky. Japońska whisky zdobywała liczne nagrody w różnych kategoriach m.in. w konkursie organizowanym przez słynne, brytyjskie czasopismo „Whisky Magazine” oraz na prestiżowym konkursie International Spirits Challenge odbywającym się w również w Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśniają szkoccy eksperci dąb japoński wykorzystywany w produkcji beczek, w których leżakuje whisky, nadaje trunkowi specyficzny i wyjątkowy bukiet. The Scotch Malt Whisky Society posiada w swojej ofercie, na przykład 16 letnią japońską whisky z pojedyńczej beczki i pojedyńczego słodu tj. Japanese Malt Whisky – Beczka no: 116.1 o poetyckiej nazwie “Kokos, strączki zielonego groszku i tropikalna sauna” pochodzącą z destylarnii Yoichi, dojrzewającą w beczkach z amerykańskiego dębu. „Lubimy intrygować i dlatego do naszej oferty wybitnych szkockich single malt whisky dodaliśmy unikalną japońską. To jest naprawdę niezwykła butelka, zwłaszcza dla tych, którzy lubią odkrywać nowe smaki, nowe trendy” dodaje Stephen Swinney z The Scotch Malt Whisky Society.

Japońską przygodę z whisky rozpoczęli dwaj pionierzy: panowie Masataka Taketsuru i Shinjiro Tori. Taketsuru studiował i zdobywał doświadczenie w Szkocji, w najlepszych tamtejszych destylarniach. Na początku lat 20. XX wieku powrócił do domu i pomógł w otwarciu destylarni Yamazaki. W latach 30 odszedł i stworzył własną firmę, która jest obecnie znana jako Nikka. W ramach tej firmy działa destylarnia Yoichi na wyspie Hokkaido.

Producenci whisky w Japonii na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i zapowiadają nowe niespodzianki dla miłośników whisky na całym świecie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ewa Nowak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »