Zdrowie » Medycyna
Szmaragd Welconomy dla prof. Henryka Skarżyńskiego
Wyróżnienie jest przyznawane od 2018 roku osobom, które swoją postawą i działalnością budzą nadzieję na rozwój naszego kraju. Laureatami poprzednich edycji są m.in. Jerzy Kwieciński, Minister Rozwoju; Piotr Franciszek Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Michał Zaleski, Prezydent Torunia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Szmaragd jest kamieniem szlachetnym o zielonej barwie. Zieleń jest kolorem nadziei, której zawsze potrzebujemy. Taką nadzieję daje prof. Henryk Skarżyński, który pomógł tysiącom pacjentów opuścić smutną rzeczywistość ciszy i wrócić do świata dźwięków i muzyki, a polska otolaryngologia stała się marką rozpoznawalną na całym świecie - powiedział Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Welconomy.
Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński jest światowej sławy otochirurgiem i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, Konsultantem Krajowym ds. otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 roku opracował pionierski program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a następnie (w 2004 roku) zoperował pierwsze na świecie dziecko. Ta metoda, uważana za polską specjalność została wdrożona w dziewięciu światowych ośrodkach. Ponadto prof. Henryk Skarżyński wprowadził ponad sto nowych rozwiązań klinicznych, co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Dzięki tej działalności Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.
W uzasadnieniu członkowie kapituły nagrody podkreślili, że „Profesor Henryk Skarżyński 25 lat temu realizując swoje marzenie stworzył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) w Kajetanach, gdzie wykonuje się najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. W tym roku przypada także 30-lecie uruchomienia przez prof. Henryka Skarzyńskiego programu leczenia głuchoty w Polsce. Działalność Instytutu wywarła wielki wpływ w rozwój polskiej, a także światowej nauki i medycyny w dziedzinie otolaryngologii. W ciągu tych 25 lat przedstawiciele Instytutu otrzymali tysiąc różnorodnych nagród, stworzyli setki innowacyjnych rozwiązań i zorganizowali setki ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych”.
XXVIII edycja Welconomy odbywało się w dniach 21-22 czerwca 2021 w Toruniu. Tegoroczne forum poświęcone zostało wpływowi pandemii na zmiany gospodarczo-społeczne w kraju i na świecie oraz Zielonemu Ładowi, roli banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej, funkcjonowania sieci handlowych w dobie kryzysu.
Nadesłał:
iwonamichalowska
|
Komentarze (0)