Rozrywka i wypoczynek » Hobby
Szukasz hodowli psów? 6 szczegółów, które powinieneś sprawdzić
Jak duży ma być nasz piesek, jaki ma mieć charakter oraz czy wolimy aby był owłosiony czy bardziej pasuje nam sierść. Innymi słowy - należy wybrać rasę. Nie jest to jednak koniec dylematów. Kolejnym pytaniem jakie nam się nasuwa jest „gdzie kupić pieska?". To naturalne, że chcemy nabyć zdrowego, silnego szczeniaka za rozsądną cenę. Nie każda hodowla jest w stanie to zaoferować. Zaczynamy zatem szukać po różnych hodowcach, nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę z tego, na co powinniśmy zwracać uwagę. Aby ograniczyć ryzyko trafienia na nieuczciwego hodowcę, poniżej zamieszczona została check-lista, która pomoże Wam w optymalnym wyborze hodowli. Na co więc zwrócić uwagę?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. Przynależność do Polskiego Związku Kynologicznego
Zanim w ogóle wybierzemy się do znalezionej hodowli, powinniśmy sprawdzić czy należy ona do ZKwP. Można to sprawdzić przez stronę Związku Kynologicznego, poprzez przejrzenie listy reproduktorów.
2. Warunki hodowlane
To wydaje się oczywiste. Często jednak nieuczciwi hodowcy proponują, że jeśli zdecydujemy się na zakup to szczenię zostanie dostarczone do domu. Nie powinno się przystawać na taką propozycję. Zawsze najlepiej pojechać i sprawdzić, czy hodowca odpowiednio dbał o swoje zwierzęta, zapewniał im dość miejsca na wybieganie się, dostateczną ilość pożywienia oraz pilnował tego, by pieski miały czysto. Warto jechać do hodowli, by przekonać się na własne oczy, że wszystko jest tak jak być powinno. Hodowców znajdziesz na psiaki.net.
3. Rodzice piesków
Zwróćmy uwagę również na dorosłe psy. Jak się zachowują? Czy nie boją się ludzi, nie są agresywne w stosunku do innych zwierząt. Ważna jest również kondycja fizyczna. Suka nie powinna być wychudzona. Dobry hodowca dba o nią nie tylko podczas ciąży i porodu, ale cały czas.
4. Ilość ras w hodowli
Najlepiej jeśli hodowla nie zajmuje się kilkoma różnymi rasami w jednym czasie. Trudno bowiem przywiązać odpowiednią uwagę do każdej z nich. Hodowca, który skupia się tylko na jednej rasie psów, z dużym prawdopodobieństwem staranniej się nią zajmuje niż taki, którego uwaga rozproszona między kilka ras.
5. Częstotliwość miotów
Zalecane jest aby suka nie miała szczeniąt częściej niż raz w roku. To ważne dla jej kondycji, ale również dla zdrowia malutkich piesków.
6. Książeczka zdrowia psa
Szczeniaki muszą mieć zapewnioną opiekę weterynaryjną. Zwróćcie uwagę szczególnie na to czy wszystkie szczepienia i odrobaczania odbyły się w odpowiednich terminach i odstępach czasu.
Należy pamiętać, że nie ma stuprocentowej gwarancji na to, że pies z tak sprawdzonej hodowli już zawsze będzie okazem zdrowia. Wiele zależy również od tego jak my o niego zadbamy po zakupie. Pies to odpowiedzialność, musimy o tym pamiętać. Zwracając jednak uwagę na powyższe punkty często możemy oszczędzić sobie przykrych doświadczeń.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)