Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Temperatura ciała człowieka

Temperatura ciała człowieka
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli chcemy sprawdzić, czy dana osoba ma gorączkę – najbardziej naturalnym odruchem jest dotknięcie jej czoła. W okolicy skroni umiejscowionych jest kilka głównych arterii żylnych, co stwarza odpowiednie warunki do pomiaru temperatury.

Jest to jeden z głównych powodów dla których termometry na podczerwień zyskały popularność. Pomiar promieniowania podczerwonego dokonany za pośrednictwem wbudowanego czujnika termometru zostaje przekształcony w sygnał elektroniczny.


Temperatura ciała zdrowego człowieka umownie powinna wynosić 36,6°C. U każdego z nas jednak może ona być stale wyższa lub niższa – jest to indywidualna cecha, zależna od naszych predyspozycji, płci i innych szczególnych warunków – stres, aktywność fizyczna, dieta, emocje, itp. Temperatura nie powinna być jednak niższa niż 34°C i wyższa niż 37°C

Ciepłota ciała zmienia się w ciągu doby – rano jest niższa, a wieczorem wyższa o około pół stopnia. Dzieci zwykle mają ciało trochę chłodniejsze niż dorośli.

W części mózgu zwanej podwzgórzem odbywa się kontrola temperatury naszego ciała. Znajduje się tam ośrodek termoregulacji utrzymujący równowagę między wytwarzaniem ciepła w tkankach a jego utratą. Jeśli w organizmie znajdują się bakterie lub wirusy wytwarzające toksyny wówczas białe ciałka krwi oddziałują na ośrodek termoregulacji i powodują wzrost temperatury. Sygnały płynące z mózgu są szybkie i powoduję reakcję w postaci powtarzalnych skurczów mięśni – dreszczy, które to z kolei mają za zadanie podwyższyć temperaturę ciała.  Drobnoustroje chorobotwórcze nie rozwijają się tak szybko, a przy wzroście temperatury ciała szybciej giną.

Gorączka to dolegliwość, która jest jednocześnie potrzebnym ostrzeżeniem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Właściwy pomiar temperatury stanowi zatem cenną wskazówkę dla całej rodziny i ułatwia przeprowadzenie odpowiedniej diagnozy. Temperatura mierzona w uchu będzie ok. 0,5°C wyższa, a w odbycie nawet o 1°C wyższa niż pod pachą.

Normalna temperatura 36 – 37°C

  • Stan podgorączkowy 37 – 38°C
  • Gorączka średnia 38 – 39°C
  • Gorączka wysoka powyżej 39°C
  • Gorączka powyżej 40°C jest niebezpieczna dla życia i zdrowia

Elektroniczny termometr bezdotykowy to aktualnie najnowocześniejszy z dostępnych urządzeń. Aby uzyskać wynik, wystarczy zbliżyć termometr do czoła lub innej części ciała na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Dokładność takiego badania waha się w granicach od ±0,1°C do ±0,01°C. Termometr bezdotykowy na podczerwień polecany jest szczególnie rodzicom małych dzieci. Używanie go jest komfortowe i higieniczne dla dziecka.  Wynik pomiaru uzyskujemy w ciągu 1 sekundy. Termometr bezdotykowy oprócz ciepłoty ciała zmierzy temperaturę kąpieli, powietrza, pokarmu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Blog medyczny
http://blog-medyczny.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »