Gospodarka » Przemysł

Tradycja i historia dla przyszłości

Tradycja i historia dla przyszłości
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwsza ruda miedzi, historyczne zdjęcia z budowy kolejnych kopalni, czy film historyczny ze wspomnieniami pionierów Zagłębia Miedziowego – to tylko część ekspozycji zatytułowanej „Na kartach pamięci”, zaprezentowanej w sali konferencyjnej Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.

W spotkaniu, które odbyło się 3 lipca br., uczestniczyli przedstawiciele zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa oraz pionierzy, którzy brali udział w budowie Zagłębia Miedziowego. Po symbolicznym uczczeniu minutą ciszy pamięci wszystkich byłych pracowników PeBeKa, którzy tworzyli historię przedsiębiorstwa, Jacek Kulicki, prezes zarządu  wraz z Janem Ulrichem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Następnie Pionierzy jako pierwsi obejrzeli ekspozycję, której przyświeca hasło „Czerpiemy z tradycji – stawiamy na przyszłość”, stanowiące podsumowanie zdobytych podczas minionego półwiecza osiągnięć firmy, oraz fundament wartości, która spółka chce umacniać.

- Odnosząc się do przeszłości i spoglądając w przyszłość, podjęliśmy ideę krzewienia wiedzy o naszym przedsiębiorstwie, a przede wszystkim tradycji górniczej współtworzącej jego kulturę. Tak zrodził się projekt otwartych drzwi – akcji edukacyjnej podejmowanej  w ramach corocznych obchodów barbórkowych, a skierowanej do społeczności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży, którym pragniemy przybliżyć kult tradycji górniczych - mówi Agnieszka Kubica-Radek, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa.

Dzisiaj zmieniająca się rzeczywistość stawia na multimedia, dlatego przy realizacji sali upamiętniającej historię spółki zwrócono się również w kierunku takich rozwiązań. Podczas uroczystego spotkania zgromadzeni goście obejrzeli historyczny film o przedsiębiorstwie, na którym uwieczniono wspomnienia pionierów przedsiębiorstwa z pierwszych lat budowy Zagłębia Miedziowego. Natomiast w celu dotarcia do społeczności szkolnej przygotowano film edukacyjny o technologii głębienie szybów oraz prezentację dotyczącą górniczych tradycji, które będą wykorzystywane w ramach akcji otwartych drzwi.

Pełny przekaz podjętej idei nie byłby jednak możliwy bez historycznych pamiątek i starych fotografii, do przekazywania których spółka zaprosiła byłych pracowników firmy. To dzięki nim mogła powstać ta ekspozycja stanowiąca uzupełnienie multimedialnej sali i wystawionych w jej gablotach naznaczonych minionym półwieczem eksponatów.

- W 2010 roku PeBeKa obchodziła złoty jubileusz 50-lecia. W marcu 2013 z kolei minęło pół wieku od wydobycia pierwszej rudy miedzi. Jesteśmy dumni, iż historyczna bryłka miedzi dzięki naszemu Pionierowi, panu Janowi Ulrichowi znajduje się w naszych zbiorach, znacząco podnosząc ich wartość – mówi Agnieszka Kubica-Radek.

Popularyzowanie historii Zagłębia oraz tradycji górniczej współtworzącej kulturę przedsiębiorstwa jest ważnym elementem działań społecznych podejmowanych przez PeBeKa. Od dzisiaj dzięki historycznej ekspozycji przygotowanej przez PeBeKa nie tylko mieszkańcy regionu, ale również uczniowie lokalnych szkół i wszystkie osoby zainteresowane tematem będą miały możliwość w ciekawy i wszechstronny sposób uczyć się historii o tym, jak powstawała polska miedź lub poszerzyć nabytą już wiedzę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Przychody spółki w 2011 roku wyniosły niemal 442 mln złotych.  Firma jest notowana w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. PeBeKa znajduje się na 35 miejscu wśród największych firm z Dolnego Śląska i wśród trzech największych dolnośląskich firm budowlanych (wg rankingu Polityki). Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia około 1600 osób.

Świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego, dysponuje własnym, nowoczesnym parkiem maszynowym, możliwościami produkcyjnymi na poziomie pozwalającym na kompleksową realizację kontraktów - od prac projektowych po pełne zakończenie inwestycji. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Dzięki jej zastosowaniu firma wybudowała 29 szybów dla KGHM Polska Miedź S.A.
 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

frajtak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »