Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Trening brzucha – jak zadbać o mięśnie brzucha?

Trening brzucha – jak zadbać o mięśnie brzucha?
Zobacz więcej zdjęć »
Pięknie wyrzeźbiony brzuch jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt na siłowni i jednym z głównych celów treningowych, jaki stawiają przed sobą ćwiczący. Niestety, w przypadku mięśni brzucha, pożądana rzeźba, czyli tzw. kaloryfer, jest niemożliwy do osiągnięcia bez właściwej diety.

Niektórzy specjaliści przekonują, że w tym przypadku dieta stanowi nawet 70% końcowego sukcesu, a zatem… Tylko połączenie odpowiedniego odżywiania z właściwym planem treningowym skierowanym na partie mięśniowe okolicy brzucha gwarantują pełen sukces.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Jak pokazują wizyty na siłowni, mięśnie brzucha są jedną z najczęściej ćwiczonych partii mięśniowych, niestety - jak się okazuje – ćwiczonych również najmniej skutecznie. Nie tylko przez wzgląd na brak odpowiedniej diety (za mało białka, za dużo węglowodanów), ale również przez niewłaściwy dobór ćwiczeń i zbyt intensywny, jednostronny trening.

  • Brzuszki – wokół tego ćwiczenia narosło już tak dużo teorii, że czasem wydają się one wręcz jedynym skutecznym ćwiczeniem na mięśnie brzucha. Tymczasem… Nie chodzi o to, że to ćwiczenie jest złe, choć nie jest też najlepsze – jest średnie, jednak zbyt intensywnie powtarzane, za często wykonywane przynosi więcej szkody niż pożytku. Setki brzuszków ćwiczone już od pierwszego treningu nie przynoszą efektu, a wręcz spowalniają postęp.
  • Trening siłowy – przysiady, martwy ciąg, unoszenie nóg w zwisie z dodatkowym ciężarem lub bez – tego typu ćwiczenia znacznie lepiej angażują mięśnie brzucha do pracy niż „brzuszki”, a dodatkowo budują masę mięśniową, co automatycznie przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Trening interwałowy – jeden z najskuteczniejszych treningów w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej. Krótkie, serie bardzo intensywnych ćwiczeń, następnie ćwiczenia o średniej intensywności przedzielane kilkunastosekundowymi przerwami odpoczynku. Cały trening trwa bardzo krótko, maksymalnie 25min, ale jest obciążający dla organizmu, więc nie może być wykonywany zbyt często, maksymalnie 2 - 3 razy w tygodniu. Efekt przyspieszonego metabolizmu i redukcji tkanki tłuszczowej utrzymuje się jeszcze kilka godzin po zakończeniu takich ćwiczeń.

 Jeśli szukasz odpowiedniego treningu brzucha, który przyniesie najlepsze efekty, sprawdź https://www.budujmase.pl/trening/artykuly/6434-trening-brzucha-najlepsze-cwiczenia-na-brzuch.html



Dieta pozwalająca uzyskać wyrzeźbione mięśnie brzucha

W tym przypadku jest niezastąpiona. Piękny brzuch rzeźbi się w kuchni! Właściwie to stwierdzenie dotyczy ogólnej kondycji i wyglądu, ale w przypadku mięśni brzucha bez właściwiej diety, samymi ćwiczeniami niewiele da się osiągnąć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niewłaściwym posiłkiem po treningu można zniweczyć wszystko, co się osiąga w trakcie ćwiczeń. Najważniejsza jest częstotliwość i jakość spożywanych posiłków.

  • Białko – ogólne zasady mówią, że w czasie treningu brzucha, białko - jako budulec mięśni - powinno być zawarte w każdym posiłku. Można je spożywać zarówno z produktami roślinnymi, jak i zwierzęcymi. Dobrej jakości, chude białko pomaga szybko osiągnąć wymarzony efekt.
  • Tłuszcz – do niedawna traktowany jak główny winowajca nadwagi i braku formy, teraz coraz częściej uznawany za niezbędny element diety. Całkowite wykluczenie tłuszczu z jadłospisu mogłoby być wręcz szkodliwe dla organizmu, przy czym ogromne znaczenie ma jakość spożywanego tłuszczu: pożądane i zdrowe są jedno- i wielonienasycone tłuszcze, a te szkodliwe, grożące miażdżycą i otyłością to nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze typu trans.
  • Węglowodany – obecnie uznawane za głównego winowajcę otyłości wzrastającej w ostatnich latach, tymczasem w diecie osoby trenującej węglowodany są również niezbędne jako źródło energii. Ich ilość musi być jednak dostosowana do wysiłku, jaki wkłada się w ćwiczenia, ponieważ nadmiar węglowodanów odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. W diecie mającej wyrzeźbić mięśnie brzucha węglowodany powinny być dobre jakościowo: pełnoziarniste pieczywo, kasze.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~smalec 2018-03-25 20:00:45

    A czy rower też działa na brzuch trochę?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »