Dom » Budownictwo
Tynk Baumit ThermoPutz – „ciepła” alternatywa dla tradycyjnych tynków
Zobacz więcej zdjęć » |
Ciepły tynk na mineralnej bazie
Tynk ciepłochronny Baumit ThermoPutz jest gotową mieszanką tynkarską do ręcznego nakładania. Głównym składnikiem produktu jest hydrauliczny środek wiążący z dodatkiem perlitów. Powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynku pokryte warstwą Baumit ThermoPutz uzyskują znacznie lepsze właściwości termiczne w porównaniu do stosowania warstwy „zwykłej" zaprawy tynkarskiej. Dzięki temu można zapobiec przemarzaniu murów na spoinach i co za tym idzie znacznie ograniczyć utratę ciepła oraz możliwość degradacji warstwy wierzchniej muru. Dodatkowa powłoka wykonana tynkiem Baumit ThermoPutz zapewnia paroprzepuszczalność całej przegrody, co w efekcie nie zaburza procesów odparowywania wilgoci z murów. Zaprawa ciepłochronna polecana jest do budowy ścian zewnętrznych z bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych, styrobetonu czy kermazytobetonu. Tynku ciepłochronnego nie należy nakładać w strefie cokołowej oraz w miejscach narażonych na działanie wody odpryskowej. Baumit ThermoPutz nie można stosować, jako podłoże pod płytki ceramiczne.
Obróbka mieszanki tynkarskiej Baumit ThermoPutz jest niezwykle prosta. Na każdy worek zaprawy wystarczy dodać 17 litrów wody i wymieszać w betoniarce wolnospadowej. Należy przestrzegać czasu mieszania od 3 do 5 minut tak, aby uzyskać jednolitą, płynną masę. Przed rozpoczęciem tynkowania podłoży mineralnych należy wykonać obrzutkę cementową Baumit Vorspritzer - bezwzględnie przy zastosowaniu tynku ThermoPutz na zewnątrz. Gotową zaprawę należy narzucać kielnią oraz przecierać wilgotną łatą drewnianą. Warto pamiętać, by nie zacierać i nie wygładzać powłoki. Przy grubościach warstwy do 3 cm - tynk nakładać jednowarstwowo, przy większych grubościach lub w przypadku różnicy grubości warstwy tynku - nakładać wielowarstwowo. Należy pamiętać, aby pierwsza warstwa mogła odpowiednio związać - „stwardnieć" przed nakładaniem następnych warstw.
Konieczna jest również przerwa technologiczna przed wykańczaniem powierzchni tynku - przy wykonaniu nominalnej grubości warstwy - ok. 5 dni na 1 cm grubości warstwy. Temperatura powietrza i podłoża w trakcie obróbki nie może być niższa niż + 5 st. C. Nie powinno się bezpośrednio nagrzewać nagrzewnicami tynkowanego muru, natomiast świeżo otynkowaną powierzchnię utrzymywać w stanie wilgotnym przez 2 dni po nakładaniu zaprawy.
Wzrastające ceny energii cieplnej skłaniają inwestorów do poszukiwania oszczędności już na etapie budowy czy remontu domu. Warto stosować materiały, które redukują straty ciepła i przyczyniają się do oszczędności. Tynk ciepłochronny Baumit ThermoPutz poprawia właściwości termoizolacyjne ścian, zapobiega powstawaniu mostków termicznych i, co najważniejsze, pozwala uzyskać wymierne korzyści finansowe.
Baumit ThermoPutz, op. 15 kg, cena brutto/op. 41,82 zł
Producent: Baumit
www.baumit.com
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
GutPR
|
Komentarze (0)