Dom » Wnętrza

Uczymy dzieci porządku i czystości

Uczymy dzieci porządku i czystości
Zobacz więcej zdjęć »
Stare przysłowie o niedouczonym Jasiu, który zamieni się w nieporadnego Jana można odnieść do wielu dziedzin życia. Najczęściej jednak dotyczy to codziennych, praktycznych spraw, których sprawne opanowanie pozwoli łatwiej organizować sobie w przyszłości czas.

Właśnie dlatego tak istotne jest, aby uczyć dzieci porządku już od momentu, kiedy potrafi samo chwytać przedmioty i wkładać do odpowiedniego pojemnika.

Nauka czystości jest procesem długim i wymaga cierpliwości. Po chwilowym przypływie zapału i satysfakcji z wykonanego zadania, dziecko zaczyna się męczyć. Maluchy uwielbiają pomagać przy sprzątaniu domu, dlatego warto jak najdłużej podtrzymywać ich zainteresowanie i chęć do tego typu aktywności. Warto kupić osobne akcesoria do sprzątania, które będą należeć wyłącznie do dziecka. Jest to korzystne z dwóch powodów- malec poczuje się odpowiedzialny za swoje rzeczy, a po drugie nie ubrudzi się nimi tak, jak używanymi na co dzień przez wszystkich domowników. Szczególnie przyda się tutaj świeża zmiotka i szufelka, nowa gąbka i osobny spryskiwacz. Właśnie z myślą o małych pracusiach powstały serie zabawek zawierające akcesoria do sprzątania. Przedmioty są mniejsze od standardowych, zatem łatwiej dopasowują się do małej rączki dziecka. To bardzo ważne, ponieważ nasz pomocnik może zrazić się do dbania o ład, kiedy już na wstępie spotka się z oporem ze strony sprzętu. Taka zabawkowa ściereczka, mop, czy zmiotka i szufelka nadają się do utrzymywania czystości nie gorzej, niż zwykłe, „dorosłe” akcesoria do sprzątania.

Dzieci uwielbiaj naśladować swoich rodziców. Da się to szczególnie zauważyć podczas zabawy, kiedy to odtwarzają zachowania dorosłych i ich dialogi. Najwyraźniej widać to u maluchów, które dopiero porządkują sobie świat. Zadaniem opiekunów jest właściwe wykorzystanie tej skłonności i przekucie jej na dobry nawyk. Nawet, jeżeli w grę wchodzi zwyczajne odkurzanie i obsługa prostej zmiotki i szufelki. To są umiejętności, które naprawdę przydadzą się w dorosłym życiu i uczynią je mniej uciążliwym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »