Dom » Architektura

Urządzenia dźwigowe służące do niwelowania barier architektonicznych

Urządzenia dźwigowe służące do niwelowania barier architektonicznych
Zobacz więcej zdjęć »
Bariery architektoniczne możemy znaleźć wszędzie. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawet jak już zauważmy, że taka bariera faktycznie jest to nie wiemy, w jaki sposób ją zniwelować. Poniżej przedstawimy urządzenia dźwigowe mogące pomóc w tym zadaniu.

Na samym początku należy się zastanowić, kto musi pokonać daną barierę - komu zainstalowane urządzenie ma pomóc w pokonywaniu schodów, czy podjazdu lub progu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeżeli jest to osoba starsza, lub niepełnosprawna, ale nieporuszająca się na wózku inwalidzkim, warto rozważyć użycie krzesła schodowego (windy krzesełkowej). Jest to oferta bardzo atrakcyjna cenowo, a dodatkowo na rynku można nabyć używane krzesełka schodowe, które są sprawne, bezpieczne a co najważniejsze dostępne dla każdego. Jeżeli rozważamy zakup krzesła schodowego musimy sobie zdawać sprawę z kilu szczegółów:

  • Po pierwsze, krzesła schodowe można montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku oraz zarówno po lewej, jak i prawej stronie schodów. Na urządzenie to (niezależnie od strony montażu) potrzebne są schody o szerokości minimum 60cm. Jednak należy podkreślić, iż w momencie, gdy krzesełko nie jest używane jego siedzisko może być złożone i wówczas zajmuje tylko 25 cm, dzięki czemu nie przeszkadza w ich normalnym użytkowaniu.

  • Drugą istotną kwestią w przypadku krzesła schodowego jest kąt nachylenia schodów. W standardowej wersji nie może być on mniejszy niż 25° oraz większy niż 55°, jednak na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie sprowadzić dla Państwa krzesło, które może być zamontowane na schodach o kącie nachylenia nawet do 75°.

  • Kolejnym czynnikiem jest długość schodów. Standardowa cena krzesełka zawiera szynę o długości do 4,5m. Oczywiście istnieje możliwość skracania, bądź wydłużania szyny, jednak ma to już wpływ na cenę urządzenia.

  • Oprócz długości schodów istotną informacją - która ma również wpływ na jego cenę - jest kwestia, czy schody mają bieg prosty, czy też łamany. Krzesełka na schody o biegu łamanym są produkowane indywidualnie dla każdych schodów. W związku z tym są idealnie dopasowane niezależnie od złożoności ich biegu.

  • Na koniec rozważań na temat krzeseł schodowych należy pamiętać, iż maksymalny udźwig tego urządzenia wynosi 130kg.

Co jednak w przypadku, gdy pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych potrzebna jest osobie poruszającej się na wózku?

W takim przypadku należy wybrać platformę schodową, którą tak samo jak krzesło schodowe można montować wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jednak ze względu na to, iż urządzenie to jest przystosowane do przewożenia osób na wózku inwalidzkim, ma większe wymagania techniczne.

  • Po pierwsze na potrzeby platformy w wersji standardowej schody muszą mieć szerokość minimum 120cm. Na specjalne życzenie można zamówić platformę węższą, która zmieści się na schodach o szerokości 90cm. Przy rozważaniu tego urządzenia musimy brać pod uwagę, czy przed schodami jest odpowiednio dużo miejsca, by platforma mogła się zatrzymać (na to potrzeba min. 120 cm) oraz potrzebne jest miejsce by wózek mógł podjechać i spokojnie wjechać na platformę (to jest ok. 130cm).

  • W przypadku, gdy przed platformą nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zmieścił się wózek inwalidzki można zastosować tak zwany najazd boczny. Oczywiście platforma może być zamontowana zarówno na schodach prostoliniowych, jak i krzywoliniowych, jednak ważne jest by kąt nachylenia schodów mieścił się w przedziale między 15° a 47° w przypadku schodów o biegu prostym, natomiast między 0° a 60° w przypadku schodów krzywoliniowych.

  • Po drugie ze względu na większą wagę samego urządzenia oraz wagę osoby niepełnosprawnej na wózku, platforma musi być montowana do ściany nośnej. Oczywiście za dodatkową opłatą jest możliwość zakupienia specjalnych zaczepów, które umożliwiają montaż platformy bezpośrednio do schodów.

Firma Windy Schodowe posiada w tym zakresie również unikalne rozwiązanie. Jako jedyni w Polsce możemy zaoferować platformy schodowe firmy Ascendor. Produkty tej firmy charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem, elegancją oraz dużą funkcjonalnością oferując przy tym maksymalnie wysoki komfort dla użytkownika platformy przyschodowej.

Dzięki wykonaniu niektórych elementów konstrukcji urządzenia z aluminium jest ono niebywale lekkie, jednak takie rozwiązania jak chociażby zabezpieczenie przełamania platformy gwarantują bardzo duży poziom bezpieczeństwa podczas jego użytkowania.

Obsługa platform schodowych produkowanych przez firmę Ascendor jest niebywale prosta dzięki pilotom zdalnego sterowania oraz intuicyjnemu mechanizmowi sterowania.

Urządzenia posiadają mechanizm łagodnego startu oraz zatrzymania się, a dodatkowo platfromy poruszające się po torze krzywoliniowym zwalniają na zakrętach.

Najazd na platformy standardowo jest możliwy od czoła, ale na życzenie klienta można wykonać tzw. najazd boczny - jest to wygodne rozwiązanie w przypadku, kiedy przed schodami nie ma wystarczającej ilości miejsca.

Opuszczane barierki chronią użytkownika przed wypadnięciem, ponadto platforma posiada przycisk awaryjnego zatrzymania oraz czujniki nacisku na platformie

Producent wydaje na urządzenia odpowiednie certyfikaty zgodne z przepisami UE - poniżej można znaleźć link do takiego certyfikatu.

Platforma schodowa na szynie prostoliniowej PLG7 dostępna jest standardowo w 3 wymiarach (ale na życzenie klienta można wykonać platformę o dowolnej wielkości), standardowy kolor to szary zbliżony do koloru RAL 9006, ale dostępne są wszystkie kolory RAL - zobacz paletę kolorów RAL.

Na zakończenie należy podkreślić, iż główny wpływ na ostateczną cenę platformy przyschodowej mają długość schodów oraz w przypadku schodów krzywoliniowych ilość zakrętów.

W przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie platformy schodowej warto wówczas pomyśleć o montażu podnośnika pionowego. Urządzenie to można montować niezależnie od szerokości, jak i kąta nachylenia schodów, ponieważ jest ono montowane niezależnie od nich.

Podnośniki pionowe są świetną alternatywą dla najazdów i mogą być montowane zarówno na szybie samonośnym jak i w szybie murowanym. Należy pamiętać, że jego cena jest zależna od wysokości podnoszenia, a ta może wynosić maksymalnie 3m - dla podnośników bez szybu (tzw. podnośniki o małej wysokości podnoszenia).

Główny nacisk przy projektowaniu tego urządzenia kładziony był na jego wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne. W związku z tym urządzenie to idealnie nadaje się do montowania na zewnątrz budynków.

Co jednak w przypadku, gdy mamy wąskie schody, albo urządzenie ma być wykorzystywane okazjonalnie?

W takim przypadku warto rozważyć zakup schodołaza.

Głównym czynnikiem różniącym to urządzenie od wymienionych wcześniej jest to, iż do jego obsługi potrzebna jest pomoc osoby trzeciej. Oczywiście nie wymaga to by osoba ta "wciągała do góry" osobę na wózku, gdyż schodołaz posiada własny napęd oraz gąsienice zapewniające świetną przyczepność do podłoża. Dzięki temu dodatkowa osoba jest potrzebna jedynie do stabilizacji i nadania toru ruchu urządzenia.

Urządzenie to może być używane na schodach o szerokości min. 82cm i przy kącie nachylenia do 35°. Warto również pamiętać, iż w przypadku schodów krzywoliniowych potrzebny jest spocznik, który umożliwi swobodne przekręcenie schodołaza wraz z osobą na wózku - potrzebny jest do tego spocznik o minimalnych wymiarach 1m x 1m.

Na zakończenie tego artykułu podajemy listę pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w celu sprecyzowania swoich potrzeb:

1. Kto będzie użytkownikiem urządzenia (czy osoba ta porusza się na wózku inwalidzkim)?

2. Jakie schody ma pokonywać dane urządzenie - jak szerokie są schody, jaki mają bieg (prosty, czy łamany - czy posiadają zakręty) oraz jaki mają kąt nachylenia?

3. Jak często będzie dane urządzenie wykorzystywane (sporadycznie, czy codziennie)?

4. Czy osoba niepełnosprawna może liczyć przy użytkowaniu danego urządzenia na pomoc osób trzecich?



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

windy.schodowe

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »