Firma » Reklama
Video reklama w serialach internetowych
Globalne wpływy z VoD jako oferty telewizyjnej będą rosły w ciągu najbliższych pięciu lat średnio o 15,4 proc. rocznie, dzięki czemu zwiększą się z obecnych 4,5 mld dol. do 8,3 mld dol. w 2014 r.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wideo na życzenie (VoD z ang. Video on Demand) to forma usługi zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez siebie czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawany program może być dzięki temu przesunięty w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.
Ogólne szacunki wykazują, że reklama telewizyjna tylko w 21% przypadków okazuje się skuteczna, co oznacza, że tylko 21% osób, które ją obejrzały chciałoby sięgnąć po reklamowany produkt czy usługę. W przypadku reklam oglądanych w Internecie, procent ten wzrasta ponad dwukrotnie – 50% Internautów po obejrzeniu reklamy w sieci chciałoby poznać bliżej reklamowany produkt.
Zdaniem ekspertów, w Internecie usługa ta będzie rosła dzięki coraz większej grupie odbiorców, ale także dzięki rosnącym wpływom z reklamy wideo, która będzie jednym z najszybciej rosnących segmentów. W Polsce, w ubiegłym roku stanowiła ona zaledwie ok. 1 proc. całego rynku reklamy w sieci szacowanego przez IAB Polska i PwC na 1,37 mld zł, a zainteresowanie portalami VoD wciąż rośnie.
Jak wynika z Megapanelu, uruchomiony w tym roku serwis VoD Onetu miał w kwietniu 1,85 mln unikalnych użytkowników, Ipla.tv – 614 tys., a powiązana z nią domena Ipla.pl – ponad 436,7 tys.
Co za tym idzie, wszyscy najwięksi nadawcy telewizyjni i gros portali mają już w sieci swoje VoD (TVN serwis Vod.onet.pl, Polsat serwis Ipla.pl, a Agoraserwis Wasze Filmy). Na uboczu pozostaje jedynie Interia.
Na drugim biegunie są serwisy oferujące filmy bezpłatnie, w zamian za oglądanie reklam, jak Iplex.pl i Wasze Filmy. Ich właściciele liczą, że zainteresowanie reklamodawców będzie rosło. – Od lutego, od kiedy oferujemy filmy bezpłatnie, obejrzało je 1,7 mln ludzi. Spodziewamy się, że znajdzie to odbicie w budżetach reklamowych na kolejny rok, a wydatki na reklamę w takich serwisach wzrosną kilkakrotnie – uważa Arkadiusz Świerczewski, współzałożyciel Iplex.pl z Warsaw Equity Holding.
Serial internetowy oferuje reklamodawcom wiele zalet: w toku trwania ciekawej historii subtelnie pojawiają się produkty – to produkcja nastawiona na product placement. Przykładowo w serialu „Bee like Avril Lavigne”, emitowanym na portalu Kotek.pl i TiVi.pl, promowane były perfumy dla nastolatek „Black Star” Avril Lavigne. Sponsorem serialu był ich producent – firma Procter & Gamble.
W roku 2007 spółka A2 Multimedia, utworzona przez Agorę SA i ATM Grupę, uruchomiła platformę TiVi.pl Seriale Internetowe. W ofercie tego serwisu znajdują się obecnie takie seriale jak: popularna „Klatka B”, która przez dziewięć miesięcy emisji na TiVi.pl zanotowała 20 milionów wyświetleń, skierowane do młodych internautów „Łazienka” oraz „Waga”, czy serial animowany „Pitu Pitu”.
Także branża technologiczna ma już za sobą testy potencjału marketingowego seriali internetowych. Głośny w Polsce serial „N1ckola” sponsorował m.in. Microsoft Polska, Polkomtel oraz Samsung Electronics Polska. Ich produkty znalazły się w serialu w ramach product placement. O serialu tym dużo mówiło się jeszcze przed premierą w sieci, ponieważ został on wyprodukowany na licencji, a jego pierwowzorem był znany i kochany na całym świecie „LonelyGirl15″.
Pani Barbara zyskała na tej produkcji status pierwszej polskiej internetowej celebrytki. W telewizyjnym programie „Szymon Majewski Show” prowadziła przegląd prasy „Pralnia towarzyska”. Ta była garderobiana wrocławskiego Teatru Polskiego, modelka pozująca studentom ASP i statystka ubolewa wprawdzie, że tak późno została odkryta jako aktorka, ale przyznaje również, że popularność zdążyła ją już zmęczyć. – Nie mogę przejść spokojnie po wrocławskim rynku – mówi. – Proszą o autografy, chcą robić zdjęcia, czasem trzeba bluzgnąć, żeby się odczepili.
W ofercie audiowizualnej Agory znajduje się obecnie m.in. platforma TiVi.pl oraz serwisy Plej.Gazeta.pl, Infomuzyka.tv, GazetaPraca.tv, zCzuba.tv i Ekstraklasa.tv.
W ramach reklam wideo online dział sprzedaży segmentu internetowego Agory oferuje m.in.: spot reklamowy emitowany przed filmem, streaming, product placement, brand integration, Cube Online, sponsoring cyklu, reklamy w formacie InSkin oraz projekty przygotowane specjalnie na potrzeby klienta, np. Pierwszy Milion.
Medium, jakim jest Internet wciąż oferuje nowe możliwości. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom Internautów i z dnia na dzień staje się poważną konkurencją dla telewizji, przy czym pamiętajmy, że usługi VoD zaczęły rozwijać się nie jako konkurencja stacji telewizyjnych, lecz jako kolejny krok w ich rozwoju.
Nic dziwnego, że za produkcje filmów typu VoD biorą się największe komercyjne stacje w Polsce. Możliwość obejrzenia filmu, serialu czy serwisu informacyjnego na nasze życzenie jak i możliwość przewijania fragmentów to największe zalety tej technologii, a w dodatku - legalne.
Źródła: www.rp.pl, www.komputerswiat.pl, www.polityka.pl
Nadesłał:
TVIP
|
Komentarze (0)