Dom » Nieruchomość

W labiryncie ofert

W labiryncie ofert
Zobacz więcej zdjęć »
Przepełniony ofertami rynek nieruchomości pęka w szwach. Deweloperzy kuszą różnymi projektami i lokalizacjami małych, średnich i dużych domów czy mieszkań. Jak w tym labiryncie klienci trafiają pod ten właściwy – swój przyszły adres?

Odpowiedzi jest wiele. Deweloperzy szukają sposobu, próbują się wyróżnić w gąszczu ofert i dotrzeć do klientów. Ci, tymczasem stoją przed ważnym wyborem i decyzją z konsekwencjami na lata. Inwestorzy przyznają, że drogi dotarcia klientów do oferty są różne. Ich spostrzeżenia - jak i czego poszukujemy w nieruchomościach, są po części diagnozą rynku, po części porterem społecznym. Gdzie kończy się budownictwo, zaczyna się psychologia i marketing.

Decyzja o wyborze nieruchomości przebiega w kilku etapach. I tak na początku najistotniejsza jest cena. Gdy koszt domu lub mieszkania jest wskazany, ważna staje się lokalizacja - co gdzie w tej cenie możemy kupić. I tu wygrywają przede wszystkim spostrzegawczy, bo oferty o podobnej cenie mogą różnić się standardem, wyposażeniem, warunkami umowy.

I tu kończy się ogólna teoria odnośnie decyzji przy zakupie nowego domu lub mieszkania. Dalej jak tłumaczą osoby z biur sprzedaży, zaczynają się indywidualne preferencje. Gdy klienci poznają inwestycję z bliska, ich decyzja o zakupie konkretnego lokalu przebiega bardzo różnie.

Najpierw ulica, potem kamienica
Przy porównywaniu ofert oprócz walorów cenowych, kwestii związanych z wykończeniem lub umową, istotne są także subiektywne odczucia, wyobrażenia i oczekiwania przyszłych właścicieli. Lista życzeń bywa długa. - Widok z okna i ukierunkowanie na strony świata to często najważniejsza informacja po cenie i metrażu nieruchomości. Ważne jest także, które pomieszczenia będą doświetlone rano, a które popołudniu - tłumaczy Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Twoje M, której inwestycja usytuowana na Fabianowskiej 77 w Plewiskach, wyróżnia się na rynku właśnie ze względu na duże tarasy . Klienci często sprawdzają też jak bardzo ruchliwa jest ulica przy domu, gdzie znajduje się parking, gdzie plac zabaw. - Są osoby, które nawet pytają o swoich przyszłych sąsiadów - dodaje Magalena Czuryńska .
Infrastruktura to bardzo istotny czynnik przy wyborze nieruchomości. Nie ma tu znaczenia czy przyszły dom znajduje się w mieście czy poza jego granicami. Poza zagospodarowaniem najbliższej okolicy ważny jest też transport. - Dojazd do centrum, lub najbliższej obwodnicy to priorytet dla większości klientów - wyjaśnia Tomasz Wnuk, dyrektor handlowy w firmie Kalbud Deweloper, inwestora osiedla Kalinowego w Rokietnicy. Ważne są też publiczne środki transportu - odległość od najbliższego przystanku tramwajowego lub autobusowego, czasem stacji kolejowej. Dobrze jest, gdy autobus podmiejski znajduje się w strefie aglomeracji poznańskiej. Wówczas można korzystać z ujednoliconych biletów.
Czy odległość od miejsca pracy ma tu znaczenie? Co ciekawe deweloperzy mówią, że coraz mniejsze. - Większość klientów codziennie i tak korzysta z samochodu lub komunikacji miejskiej by dotrzeć do biura. Dlatego też, istotniejsza wydaje się bliskość lasu, dostępność terenów rekreacyjnych czy sąsiedztwo np. rodziców lub znajomych - wyjaśnia Tomasz Wnuk. - Przy wyborze mieszkania lub domu kupujący częściej myślą o dzieciach i ich codziennej wygodzie w drodze do szkoły, przedszkola - dodaje przedstawiciel firmy Kalbud Deweloper.

Pleć jest bez znaczenia
Trudno nie ulec stereotypowemu wyobrażeniu, że przy kupnie nieruchomości to kobiety częściej zwracają uwagę na nasłonecznienie mieszkania i ładną wizualnie ofertę dewelopera, gdy mężczyźni tymczasem pytają o gwarancję na rury i mierzą grubość styropianu. - Nic bardziej mylnego. Klienci bywają różni. Nie możemy sprowadzać Pań do wyboru kolor ścian, a Panów do wizyt na budowie - podkreśla Karolina Bajońska, członek Zarządu z Marcopolo Development Sp.K. - Czasem kupujący analizują wszystko razem, sprawdzają, zadają pytania. Czasem dzielą się na role - jedna osoba np. interesuje się umową, druga budową. Warto jednak podkreślić, że zakup nieruchomości od dewelopera to komfort kompleksowej obsługi, która nie wymaga od klientów bardzo intensywnego zaangażowania. - dodaje Bajońska.

Trudno przebić się przez gąszcz ofert i kupić coś idealnego dla siebie - by zmieścić się w budżecie, mieć jak najwięcej metrów kwadratowych, wymarzony ogród i słoneczną sypialnie. Klienci stoją przed ciężkim wyborem, a ilość ofert to może możliwości, ale i ból głowy od klęski urodzaju.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Anna Małysz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »