Gospodarka » Żywność
(W)rzuć na zdrowie z Crispy
Zobacz więcej zdjęć » |
Chociaż palenie papierosów już dawno wyszło z mody, tytoń wciąż jest odpowiedzialny za 4 mln zgonów rocznie na całym świecie. Co więcej, osoby, które zaczęły palić jako nastolatki (dotyczy to 70 proc. przypadków) i palą przez dwie dekady lub dłużej, będą żyć o 20 lat krócej niż te, które nigdy nie paliły.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jeśli dodatkowo pomyślimy o pieniądzach, które statystyczny palacz przepuszcza z dymem, to zupełnie irracjonalne wydaje się świadome sięganie po papierosa. Pomimo tego ok. 10 mln Polaków regularnie pali 15-20 papierosów dziennie.
A może by tak spróbować jeszcze raz?
To nie tajemnica, że żeby rzucić palenie trzeba tego naprawdę chcieć. Namowy chłopaka, dziewczyny, dzieci, rodziny czy znajomych na niewiele się zdadzą, jeśli sam palący nie chce rozstać się ze swoim nałogiem. Jak jednak przygotować się do tego zadania, jeśli dojrzeliśmy do decyzji pozbycia się osmolonych płuc i nieprzyjemnego zapachu z ubrań? Nie ma jednej, skutecznej metody, ale istnieją sprawdzone rady, których stosowanie na pewno ułatwia pożegnanie z dymkiem.
Zapomnij o mitach
Rzucanie palenia nie równa się automatycznemu przybraniu na wadze. To prawda, że rozstający się z nałogiem palacz zazwyczaj notuje wzrost wagi o ok. 2,5 – 3 kg, ale nie jest to bezpośredni efekt eliminacji nikotyny, a wynik zwykłego podjadania w chwilach słabości. Zamiast po papierosa sięgamy po ciasteczko, chipsy, kanapeczkę czy gazowany, słodki napój. Ponieważ przekąski tego typu działają na mózg podobnie jak nikotyna, czyli uwalniają hormon szczęścia – serotoninę, po ich zjedzeniu czujemy się lepiej. Potrzeba zajęcia rąk i zastąpienia papierosa jest często niekontrolowana, trudno nad nią zapanować. Ci, którzy boją się o swoją wagę powinni zaprzyjaźnić się z owocami i warzywami – witaminy w nich zawarte na pewno poprawią wątpliwą kondycję organizmu. Zamiast chipsów można sięgnąć po zdecydowanie zdrowsze przekąski – np. CRISPY natural - Chrupiące plasterki jabłka czyli beztłuszczowe, smaczne plasterki bogate w witaminę C oraz błonnik, który pomaga dbać o figurę. Jabłka od dawna są symbolem rzucania palenia – może kryją w sobie jakieś magiczne właściwości, które pomagają wygrywać z papierosem?
Zaplanuj i działaj
Zanim nastąpi ten radosny moment wypalenia ostatniego papierosa powinniśmy przygotować się psychicznie do objawów abstynencji, które będą nam towarzyszyć. Bóle głowy, rozdrażnienie, rozchwianie emocjonalne – organizm, zazwyczaj przez lata przyzwyczajany do systematycznego podtruwania, będzie bronił się z całych sił. To dlatego nie możemy zapominać o dostarczaniu mu niezbędnych witamin i mikroelementów, warto także uwierzyć w siłę sportu – może niekoniecznie trzeba zaczynać od razu od biegania maratonów, żeby przez kilka godzin nie mieć szansy na spotkanie papierosa, ale wiosenne spacery w miłym towarzystwie są jak najbardziej wskazane. Oczywiście oczyszczenie mieszkania z popielniczek, zapalniczek i rzecz jasna papierosów jest obowiązkowe. Nie ma miejsca na łudzenie się, że ograniczenia czy słabsze papierosy pomogą rzucić palenie – to oszukiwanie samego siebie. Pomocne mogą być plastry, gumy czy tabletki zawierające nikotynę – należy jednak pamiętać, że one też mogą uzależnić!
W grupie raźniej
Własna motywacja jest najważniejsza, ale wsparcie przyjaciół jest także mile widziane. Najlepiej, gdy możemy rzucać palenie z kimś, kto również zmaga się z tym nałogiem. Jeśli akurat nikt z naszych znajomych nie dojrzał do decyzji o rozstaniu z dymkiem, możemy poszukać wsparcia u profesjonalistów lub np. na serwisach internetowych, na których spotykają się osoby stojące przed takim samym zadaniem, jak my. I przede wszystkim – pozytywne myślenie to podstawa. To przecież tylko kilkucentymetrowy patyczek – czy naprawdę jest silniejszy od Ciebie?
Materiały prasowe CRISPY (www.crispy.pl) /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm
Nadesłał:
m.gorska
|
Komentarze (0)