Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

W zamian za elektrośmieci dostaną tablicę multimedialną!

Szkoła Podstawowa w Małdytach, biorąca udział w ogólnopolskim programie „Moje miasto bez elektrośmieci”, otrzymała tablicę multimedialną. Jest to nagroda za wysiłek włożony w aktywne prowadzenie działań edukacyjnych wśród społeczności lokalnej.

Ogólnopolski program edukacyjny „Moje miasto bez elektrośmieci” ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Bierze w nim udział 2 500 szkół podstawowych z całej Polski.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania ElektroEko (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przelicza się na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, sprzęt sportowy, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół. Co istotne – udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez szkoły, czy okolicznych mieszkańców.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.
 
Wielki sukces małej szkoły! 

Niewątpliwie jedną z najprężniej działających szkół podstawowych biorących udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” jest placówka z Małdyt (województwo warmińsko – mazurskie).  Podczas zaledwie dwóch zbiórek zebrała aż 13 ton elektrośmieci!

„Tak wielki sukces programu w którym bierzemy udział byłby niemożliwy bez zaangażowania uczniów i nauczycieli. Ich entuzjazm udało się przelać na okolicznych mieszkańców, którzy podczas zbiórek oddawali popsute lodówki, przestarzałe i nieużywane telewizory, komputery, czy zapomniane i pochowane w szufladach telefony komórkowe. Dużo serca okazali również wójt Antoni Smolak i inni pracownicy Urzędu Gminy oraz Nadleśnictwo Dobrocin. Dzięki Ich wsparciu przeprowadzenie efektywnej zbiórki, czy transport sprzętu był możliwy” - mówi Czesław Rolka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Małdytach.

Dariusz Łuczak, nauczyciel przyrody odpowiedzialny za koordynowanie działań w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, zwraca uwagę, że sukces był możliwy dzięki przeprowadzeniu konsekwentnych działań:
„W pierwszym etapie programu nasi uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną: dlaczego elektrośmieci są groźne, jak należy z nimi postępować oraz jakie korzyści z recyklingu zużytego sprzętu odniesie środowisko. Następnie rozpoczęliśmy edukację okolicznych mieszkańców. W tym celu zorganizowaliśmy happening uliczny, podczas którego uczniowie zachęcali innych do aktywnego uczestniczenia w zbiórce. Kolejnym ważnym krokiem była debata w której udział wzięli gminni radni, sołtysi oraz leśnicy. Ich starania połączone z wysiłkiem uczniów przyniosły wymarzony przez nas efekt” – zaznacza Dariusz Łuczak.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń. Następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ElektroEko
http://www.elektroeko.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »