Firma » Praca
WAKACYJNA PRACA DODATKOWA
Zobacz więcej zdjęć » |
Praca sezonowa jest szczególnie atrakcyjna dla osób młodych, które często właśnie podczas letnich miesięcy, zarabiają na kolejny rok studiów. Poza aspektem finansowym, dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia doświadczenia, co w perspektywie dalszego rozwoju, może mieć duże znaczenie. Możliwości jest sporo, pomimo iż polski rynek pracy oferuje ciekawe i dobrze płatne propozycje, wyjazdy zagraniczne są wciąż popularne. Przed podjęciem decyzji o pracy sezonowej warto rozważyć za i przeciw oraz wiedzieć, jak i gdzie poszukiwać zajęcia oraz jak zrobić to bezpiecznie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W sezonie letnim najwięcej ofert jest w gastronomii i turystyce, nie brakuje jednak propozycji pracy
w branży budowlanej, handlu czy transporcie. Bez względu na rodzaj pracy ważna jest motywacja oraz zaangażowanie w wykonywane zadanie. Osoby bez doświadczenia mogą szukać swojej pierwszej pracy w gastronomii, handlu i drobnych usługach, np. sprzedaży pamiątek czy żywności.
W przypadku branż takich jak budownictwo czy transport wcześniejsze doświadczenie może mieć większe znaczenie. Bez wątpienia o atrakcyjności oferty decyduje oferowane wynagrodzenie. Gastronomia, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, to nie lada gratka dla młodych ludzi, poza godzinną stawką (kelner/barman – 12 zł/h netto) dochodzą jeszcze napiwki, często będące drugą pensją. Za roznoszenie ulotek można otrzymać 12 zł/h netto; pracę w roli hostessy 13 – 30 zł/h netto. Wśród dochodowych zajęć można wymienić również magazyniera – 15 zł/h netto czy opiekunkę lub pomoc domową – 15 zł/h netto.
Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu
Najlepsze miejsca na poszukiwanie ofert to lokalne portale, ale też docelowe miejsce pracy – tam warto zapytać bezpośrednio bądź sprawdzić witrynę firmową. Z pewnością niezawodna w takiej sytuacji okaże się poczta pantoflowa lub coraz szersza oferta agencji pracy, z którą można nawiązać kontakt i skorzystać z profesjonalnego wsparcia na każdym etapie – począwszy od rekrutacji, aż po podpisanie umowy. Poszukując pracy na własną rękę należy sprawdzić wiarygodność i wypłacalność pracodawcy.
– Przed podjęciem pracy sezonowej należy bezwzględnie podpisać umowę, która nas zabezpiecza. Szczególnie młode, niedoświadczone osoby muszą uważać na tzw. „pracę na próbę”, co niestety często w praktyce oznacza nieuczciwe i nieodpłatne wykorzystanie pracownika. Aby sprawdzić wiarygodność pracodawcy, warto poszukać na jego temat informacji w sieci, chociażby
w rejestrze krajowym, lecz także w social mediach. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w załatwianiu formalności i nie widzimy dla siebie opcji wśród ofert, pomocne na pewno okaże się wsparcie agencji. To również najbezpieczniejsza z opcji, ponieważ agencja jest odpowiedzialna za wypłacanie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami, pośredniczy pomiędzy pracodawcą
i pracownikiem na każdym etapie, a przede wszystkim sprawdza wiarygodność pracodawcy. Z kolei agencję najbezpieczniej zweryfikować poprzez Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. Dotyczy to zarówno pracy w kraju, jak i za granicą. – komentuje Natalia Bogdan, prezes agencji rekrutacyjnej Jobhouse.
Polska, a może zagraniczna przygoda?
Wiele osób poszukujących dodatkowego zajęcia w okresie letnim decyduje się na wyjazd za granicę. To szczególnie atrakcyjna opcja dla osób studiujących, uczących się, ponieważ oprócz otrzymania solidnej płacy, mają okazję do szlifowania języków obcych czy poznania kultury innego kraju. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy na zbiory owoców do Hiszpanii, Szwecji (stawka netto
w tym przypadku to 8 – 10 eur/h netto), jedne z ciekawszych opcji oferują ośrodki turystyczne poszukujące animatorów czasu wolnego czy opiekunów.
– Przed wyjazdem zagranicznym na pewno warto wykonać kalkulację, na podstawie której będziemy
w stanie określić, na ile opłaca się nam taki krok. Ponieważ sytuacja na rodzimym rynku pracy zmienia się dynamicznie na lepsze, a pracodawcy autentycznie szukają pracowników, może się okazać, że równie dobrze płatną pracę otrzymamy w kraju. Może okazać się, że suma kosztów wyjazdu, mieszkania i wyżywienia będzie nieadekwatna do otrzymanego wynagrodzenia. Osoby młode, podejmujące się pierwszej, wakacyjnej pracy muszą pamiętać, że wyjazd zawsze obarczony jest większym ryzykiem. – mówi Natalia Bogdan. Dodaje: Rozsądnym rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonych agencji pracy, które są w stanie przeprowadzić przyszłego pracownika przez wszelkie zawiłości takiego zatrudnienia, w tym również prawne. Przydatny jest na pewno dogłębny research
w kraju docelowym oraz wybór wiarygodnej i najdogodniejszej dla siebie opcji.
W kraju czy za granicą, warto wykorzystać wakacyjny czas do podjęcia sezonowej pracy. Każda praca jest źródłem cennego doświadczenia, które może być pomocne w rozwoju dalszej kariery zawodowej lub inspiracją do stworzenia własnego biznesu.
Nadesłał:
Aleksandra Matuła
|
Komentarze (0)