Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wapń groźny dla chorych na przewlekłą chorobę nerek

Wapń tak ważny w gospodarce mineralnej organizmu może być bardzo niebezpieczny dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Polscy specjaliści oraz organizacje pacjentów chcą zwiększyć świadomość ryzyka spożywania zbyt dużej ilości wapnia przez osoby chore na przewlekłą chorobę nerek (PChN).

Wapń i fosforany to związki mineralne, które utrzymują kości, zęby oraz naczynia krwionośne w zdrowiu. Osoby chore na przewlekłą chorobę nerek, u których filtracja nerkowa nie usuwa zbytecznych fosforanów muszą jednak uważnie dbać  o odpowiedni poziom stężenia zarówno fosforanów jak i wapnia, ponieważ związki te mogą powodować wystąpienie poważnych problemów kardiologicznych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

„Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi 600 mln ludzi na świecie i ponad 4 mln w Polsce” – powiedział Prof. Bolesław Rutkowski, Krajowy Konsultant Medyczny w Dziedzinie Nefrologii. „Polscy pacjenci z przewlekłą chorobą nerek narażają się na poważne powikłania kardiologiczne spożywając zbyt duże ilości wapnia. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami National Kidney Foundation pacjenci z PChN nie powinni spożywać więcej niż 2g wapnia dziennie, a jeśli pacjent przyjmuje leki wiążące fosforany na bazie wapnia, dawka dzienna nie powinna przekroczyć 1,5g”.

Polscy pacjenci nie zawsze są świadomi, że suplementy wapnia, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom fosforanów we krwi, mogą spowodować problemy kardiologiczne. „Niewielu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wie, że nadwyżki wapnia mogą prowadzić do zwapnień pozaszkieletowych, czyli łączyć się w twarde złogi w organizmie, które osadzają się w sercu, naczyniach krwionośnych i innych tkankach miękkich” – powiedziała Iwona Mazur, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Zwapnienia (kalcyfikacja) mogą postępować szczególnie szybko u osób dializowanych, które mają zbyt wysoki poziom fosforanów. W Polsce jest to około 13 500 takich pacjentów. „Część pacjentów nie toleruje powszechnie stosowanych preparatów wapniowych, co może spowodować nadmiar wapnia, a w konsekwencji zwapnienie tkanek miękkich naczyń krwionośnych. Dla tej części chorych, którzy w przyszłości będą wymagać przeszczepienia nerki, może to oznaczać, że operacja nie będzie możliwa z powodu postępujących powikłań kardiologicznych” – powiedział prof. Rutkowski.

Z tego powodu polscy specjaliści oraz organizacje pacjentów postanowiły zwiększyć świadomość ryzyka spożywania zbyt dużej ilości wapnia przez osoby chore na przewlekłą chorobę nerek. „Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej i związane z nimi zaburzenia układu kostnego oraz zwapnienia pozaszkieletowe stanowią jedną z ważniejszych przyczyn zwiększonej chorobowości i śmiertelności pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Postęp, jaki dokonał się w dziedzinie leczenia osób z PChN określa potrzebę dostosowania zasad leczenia polskich pacjentów do najnowszych rekomendacji międzynarodowych”– powiedział prof. Rutkowski.  

Kontakt prasowy:

Magda Knefel, Konkret PR, m.knefel@konkretpr.pl, Tel. 507150480.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.knefel@konkretpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »