Społeczeństwo » Społeczeństwo

Warszawa w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”

Pomoce naukowe, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal lekcyjnych dla szkół podstawowych w zamian za elektrośmieci przyniesione do punktów zbierania oraz Bezpłatny odbiór dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów to elementy programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Pomoce naukowe, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal lekcyjnych dla szkół podstawowych w zamian za elektrośmieci przyniesione do punktów zbierania oraz Bezpłatny odbiór dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów to elementy programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami, Polska musi zebrać 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Oznacza to, że każdego roku Warszawa musi zebrać niemal 6 850 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprawna zbiórka takiej masy odpadów zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Taki jest cel programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dlatego właśnie zostaliśmy partnerem tej inicjatywy – podkreśla Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” łączy w sobie trzy istotne zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób; wspiera szkoły w pozyskiwaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego czy elementów wyposażenia sal; wspiera samorządy w realizacji obowiązków wynikających z wprowadzenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Nie są to jednak jedyne korzyści dla Warszawy.

Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pokrywa ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not – for – profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców – zarówno dorosłych jak i uczęszczających do szkół –zaznacza Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko SA.

Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Czy wiesz jak oddać elektrośmieci?

Dzięki współpracy Warszawy z ElektroEko mieszkańcy stolicy mają dwie możliwości oddania elektrośmieci:

BEZPOŚREDNIO Z DOMÓW – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl.  Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.


W PUNKTACH ZBIERANIA – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko prowadzona jest zbiórka elektrośmieci. Adresy punktów dostępne są na stronie www.elektrosmieci.pl. We wszystkich punktach wydawane są kupony Funduszu Oświatowego.


Zarówno usługa odbioru elektrośmieci bezpośrednio z domu, jak i zbiórka ZSEE w punkcie zbierania nie wiąże się z żadnymi kosztami ze strony mieszkańców i miasta. Koszty funkcjonowania systemu pokrywa działający na zasadach not – for – profit ElektroEko.


Oddajesz elektrośmieci – wspierasz lokalne szkoły podstawowe!

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla  szkół podstawowych z Warszawy. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

W zamian za elektrośmieci oddawane do punktów zbierania mieszkańcom wydawane są kupony. Kupony należy przekazać wybranej szkole podstawowej. Kupony zgromadzone przez szkoły przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na finansowane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w program i odda elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dotychczas do programu przystąpiło 247 szkół podstawowych z terenu Warszawy. Program ma zasięg ogólnopolski i w sumie uczestniczy w nim niemal 2 500 szkół z całego kraju. Inicjatywa jest bezterminowa.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ElektroEko
http://www.elektroeko.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »