Gospodarka » Bezpieczeństwo

Ważna segregacja, ważna edukacja

Ważna segregacja, ważna edukacja
Zobacz więcej zdjęć »
Każda gmina dąży do osiągania wymaganych poziomów odzysku odpadów w wyniku recyklingu, wiąże się to również z usprawnianiem lokalnego systemu gospodarowania odpadami.

Ważnym problemem, i zarazem wyzwaniem dla gmin jest przeciwdziałanie spalanie odpadów w domowych piecach. Warto pamiętać, iż to od samych mieszkańców zależy czystość w gminie i jakość segregowanych odpadów, dlatego objęcie prawidłowej strategii edukacji i odpowiednia mobilizacja może być kluczem do sukcesu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Obecnie większość gmin daje sobie radę z osiąganiem obligatoryjnych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego wykorzystania odpadów surowcowych. Najlepiej radzą sobie te gminy, w których tradycja segregacji odpadów jest dłuższa, niż wprowadzenie nowej ustawy. Jeden z takich przykładów to Ostrów Wielkopolski.

- Aby w pełni realizować edukację ekologiczną wykorzystujemy różne metody. Osoby starsze zachęcamy do selektywnej zbiórki poprzez promocyjne ceny wywozu odpadów. Do młodych ludzi staramy się trafiać poprzez konkursy, ciekawie prowadzone lekcje na temat ekologii, zapraszamy do wizytowania naszej ścieżki edukacyjnej przy ul. Staroprzygodzkiej, a także popularyzujemy wiedzę poprzez naszą obecność w internecie. Wszystko w myśl zasady, że czego Jaś się na nauczy, tego Jan nie będzie umiał powiedział Andrzej Strykowski, prezes ZOiGO MZO SA w Ostrowie Wielkopolskim.

W ubiegłym roku gminy musiały także ograniczyć masę odpadów komunalnych biodegradowalnych przekazywanych na składowisko do 50 proc. w stosunku do 1995r. Tutaj także wyniki są zróżnicowane. Wśród badanych gmin, najlepsze osiągi przypadają gminom wiejskim. Wydaje się jednak, że należałoby bliżej przyjrzeć się zagadnieniu odpadów biodegradowalnych, gdyż w większości miast mieszkańcy nie mają ani kompostowników, ani możliwości segregowania odpadów zielonych, natomiast na wsiach często odpady te są kompostowane we własnym zakresie, co można by było traktować jako ograniczenie ich masy, ale niejako są one „poza systemem".

Gmina musi realizować także działania informacyjne i edukacyjne dla mieszkańców.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Duży Dom Medialny Wielkopolska
http://dommedia.eu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »