Firma » Finanse

We wtorek 27 listopada radni Gminy Sienno będą debatować nad budżetem na 2013 rok

Przed samorządami trudny moment planowania budżetów na kolejny rok. W obliczu braku porozumienia na szczycie UE i stale rosnących wydatków, zadanie to wydaje się być jeszcze trudniejsze niż rok temu.

Fiasko w Brukseli

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zakończony w piątek szczyt Unii Europejskiej przez wielu oceniany jest jako porażka. Mimo to, premier przekonywał, że brak porozumienia nie oznacza, że polskie interesy będą pominięte w nowym planie wydatków. Ewentualne oszczędności nie będą obejmowały bowiem funduszy spójności i wspólnej polityki rolnej, z których najwięcej czerpie polski budżet. Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że rozmowy na kolejnym spotkaniu przywódców UE w styczniu wcale nie będą łatwiejsze, bo wypracowanie wspólnego stanowiska wciąż jest melodią przyszłości.

Jednoznacznie można stwierdzić, że fiasko szczytu UE stanowi niekorzystne tło dla podejmowania decyzji budżetowych dla polskich samorządów, w tym dla radnych z Sienna.

 

Co będzie ze szkołą w Jaworze Soleckim?

Z przygotowanego przez GUS raportu o finansach samorządów wynika, że choć wiele z nich ma w budżetach nadwyżkę to wydatków do pokrycia jest coraz więcej, a pieniędzy ciągle brakuje.  Gminy przestają inwestować. Oszczędności szukają za to gdzie się da, eliminując te miejsca, do których trzeba dokładać za dużo.

Próbą rozpaczliwego cięcia wydatków w Gminie Sienno jest widmo zamknięcia, które zawisło nad Zespołem Szkół w Jaworze Soleckim. Zbyt wysoki koszt utrzymania placówki i mała liczba uczniów, przekonały radnych o szukaniu oszczędności właśnie tutaj. Obecnie rozważany jest scenariusz przekształcenia placówki w Stowarzyszenie, co pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Za unijne wymogi zapłacą podatnicy

W styczniu 2012 roku weszła w życie nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Wprowadzane zmiany mają na celu dostosowanie do wymogów unijnych polskich przepisów o ochronie środowiska. Ustawa nakłada na gminy obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. To gmina będzie zawierała umowy z firmami wywożącymi śmieci, a w konsekwencji stanie się właścicielem odpadów komunalnych. Od 1 lipca 2013 r. nowy system ma już działać - gminy mają pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości, powinny być też rozstrzygnięte przetargi na wybór firm wywożących odpady.

Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca Sienna? Podatki pobierane przez Gminę znacznie wzrosną. Nieoficjalnie mówi się o podwyżkach sięgających nawet kilkudziesięciu procent..

Choć sytuacja finansowa Gminy Sienno nie jest tragiczna, to  projekt budżetu na 2013 rok wyraźnie pokazuje, że nadwyżka budżetowa pozwoli jedynie na pokrycie bieżących zobowiązań i kredytów. Na inwestycje, które z pewnością poprawiłyby jakość i poziom życia mieszkańców, jak choćby budowa kanalizacji, środków już nie wystarczy.  A potrzeby są i mieszkańcy stale je sygnalizują. Podwyżki podatków są więcej jak pewne.  W głowie rodzą się pytania czy Radni mają pomysł jak poprawić tę sytuację i zwiększyć dochody Gminy? Jakie decyzje, w tych kluczowych dla mieszkańców kwestiach, podejmą Radni?  O ile więcej pieniędzy będziemy musieli wysupłać z naszych kieszeni? Dowiemy się już we wtorek.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Smart

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »