Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Wielkie umysły matematyczne

Wielkie umysły matematyczne
Zobacz więcej zdjęć »
Wielcy Matematycy

Na przestrzeni wieków matematyka zyskała miano królowej nauk. Nie ma na świecie drugiej dziedziny wiedzy, która tak bardzo przenikałaby wszystkie pozostałe. Swoje życie związało z nią wiele znakomitych osobistości a ich twierdzenia oraz teorie pozwoliły na dokonanie wielu odkryć i rozwój cywilizacji. Podwaliny matematyki położyli uczeni wszechstronni. Poza naukami ścisłymi przypisuje się im również zainteresowanie filozofią i religią. Wszyscy Ci uczeni cechowali sie szerokim zakresem wiedzy matematycznej. O tych uważanych za najważniejszych przeczytasz poniżej.



Tales z Miletu

Ten wybitny matematyk, fizyk i filozof żył w latach ok. 624 – ok. 545 p.n.e. Znany jest przede wszystkim jako autor twierdzenia Talesa, które brzmi: Jeżeli ramiona kąta przetniemy dwiema prostymi równoległymi nieprzechodzącymi przez wierzchołek kąta, to odpowiednie odcinki wyznaczone przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do odpowiednich odcinków wyznaczonych przez te proste na drugim ramieniu kąt.

Uczony nie dowiódł wprawdzie jego prawdziwości (najstarszy zachowany dowód zawarty jest w VI księdze Elementów Euklidesa), ale dał podstawy późniejszej arytmetyce. Ponadto Tales dowiódł, że średnica dzieli koło na dwie połowy, dzięki czemu został stworzony wzór na pole koła, a kąty trójkąta równoramiennego, które znajdują się przy podstawach są równe.

Wiedział też, że dowolny kąt wpisany, który jest oparty na półokręgu (a więc średnicy) jest kątem prostym. To twierdzenie także bywa nazywane twierdzeniem Talesa, choć istnieją dowody, że wcześniej używali go również Egipcjanie.



Pitagoras

To chyba najbardziej znany wszystkim matematyk, żyjący w latach 572 – 497 p.n.e. Założył szkołę, której naczelną zasadą był brak własności prywatnej – to miało być powodem tego, że jego uczniowie często swoje odkrycia przypisywali właśnie Piatogorasowi. Uważa się również, że przez to chcieli podnieść ich rangę, bo ich mistrz cieszył się ogromnym autorytetem.

Pitagoras dowiódł też, że suma kątów w trójkącie jest równa 180 stopniom. Ponadto jest autorem teorii znanej pod nazwą twierdzenie Pitagorasa: Suma kwadratów długości przyprostokątnych w trójkącie prostokątnym równa jest kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta.



Euklides

To grecki matematyk, który żył w latach 365 – 270 p.n.e. Jest autorem Elementów, jednego z najważniejszych dzieł w historii matematyki. W sumie zawartych jest w nich 467 twierdzeń. Geometria Euklidesa to niemalże podstawa zachodniego świata – dała podwaliny budownictwu i architekturze. Jej ograniczenia ujawniły się dopiero w XIX wieku.

Algorytm Euklidesa jest jednym z najstarszych, a używany jest do dziś. Został opisany w siódmej i dziesiątej księdze Elementów, a dotyczy matematycznego wyznaczania największego wspólnego dzielnika dla dwóch liczb.

Z historycznego punktu widzenia jego najważniejszym postulatem był piąty aksjomat Euklidesa: Jeżeli prosta przecina dwie proste, tworząc dwa kąty wewnętrzne po tej samej stronie o sumie mniejszej niż dwa kąty proste, to te dwie proste przecinają się po tej stronie, po której znajdują się owe kąty wewnętrzne.

Źródło fotografii: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »