Firma » Finanse
WIG przebił 30 tys. pkt
Zobacz więcej zdjęć » |
Korzystny dla posiadaczy akcji przebieg zdarzeń na naszym parkiecie to pochodna bardzo dobrych nastrojów na zagranicznych rynkach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Od dłuższego czasu inwestorzy są mocno w nie wpatrzeni. Dziś swój dzień miały głównie rynki wschodzące. Na przykład węgierski BUX zyskał ponad 5%. Na wyobraźnię działały wypowiedzi Marka Mobiusa, traktowanego jako guru inwestycji na emerging markets. Ten współzarządzający funduszem Templetona z aktywami rzędu 20 mld USD skupiającym się na lokowaniu na rynkach wschodzących, przekonywał, że giełdy zaliczane do tej grupy budują obecnie bazę pod kolejną hossę.
Kwietniowy wskaźnik PMI dla Polski obniżył się minimalnie i nadal wskazuje na spowalnianie naszego przemysłu. To pokazuje, że na obwieszczenie końca kłopotów naszej gospodarki jest jeszcze za wcześnie. Jednocześnie z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym miesiącu podniosła się inflacja, do 3,9%. Taki odczyt przemawia przeciwko obniżeniu kosztów pieniądza na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Sugeruje inflacjogenny wpływ deprecjacji złotego z poprzednich miesięcy.
Na dojrzałych parkietach było spokojniej. Inwestorom udzielały się pozytywne emocje z minionego miesiąca, który na rynkach akcji był najlepszy od lat. Równocześnie Jednocześnie kupujący znaleźli wsparcie w danych napływających z USA, gdzie pozytywnie zaskoczyły zarówno liczba podpisanych umów kupna domów, jak i wydatki budowlane w marcu. W porównaniu z lutym w obu przypadkach mieliśmy wzrost, odpowiednio o 3,2% oraz 0,3%.
W tym roku nasz rynek zyskał już ponad 10%, a od tegorocznego dołka aż przeszło 40%.
Krzysztof Stępień
główny ekonomista,
Expander
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)