Dom » Budownictwo
Wilgoć pod kontrolą – bloczki z betonu autoklawizowanego TERMBLOQ
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zjawisko to wpływa pośrednio na przewodzenie ciepła, wystąpienie skurczu, a także karbonatyzację, dzięki której bloczki z betonu komórkowego zyskują swoją twardość i wytrzymałość. Elementy murowe TERMBLOQ dzięki specjalnej strukturze oraz szybkiej dyfuzji zawartej w materiale wilgoci, skutecznie eliminują problem z nadmierną nasiąkliwością.
Sposób na suche i mocne ściany
Autoklawizowany beton komórkowy to ekologiczny materiał konstrukcyjny w pełni wykonany z surowców naturalnych, który wykazuje bardzo dobre parametry użytkowe–izolacyjność cieplną, wytrzymałość, czy też łatwość obróbki. Cechą charakterystyczną tego typu bloczków jest ich porowata struktura, która przede wszystkim decyduje o bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła.
Budowa i struktura materiałów budowlanych odpowiadają za łatwość wchłaniania wody, a przez to za nasiąkliwość poszczególnych materiałów, która może mieć wpływ na późniejsze użytkowanie wybudowanej konstrukcji. Zawartość wody decyduje także, obok geometrii i gęstości objętościowej, o ciężarze poszczególnych elementów.
Beton komórkowy wykazuje się otwartością na dyfuzję pary wodnej i wolnym poborem wody w czasie. Co ważne, zawartość wody w bloczkach, a tym samym i ich ciężar, zależny jest od odmiany betonu, czyli gęstości objętościowej. Im lżejsza odmiana, tym niższa zawartość wody wewnątrz elementów. W przypadku produktów TERMBLOQ szeroka gama wymiarów oraz odmian (400-600) pozwala dopasować model odpowiedni do panujących warunków oraz potrzeb budowlanych. Porowata struktura bloczków TERMBLOQ zapewnia „oddychanie murów” i zapobiega powstaniu wilgoci.
Od produkcji do konstrukcji
Zawartość wody w elementach budowlanych i kwestia ich wysychania to istotny temat, który dotychczas nie został jednak jednoznacznie określony normami. Ze względu na wagę problemu producenci materiałów budowlanych, w tym również GRUPA PERFABET, we własnym zakresie prowadzą szereg badań laboratoryjnych, związanych z przebiegiem wysychania m.in. bloczków TERMBLOQ. Bez wątpienia proces ten zależny jest od właściwości i struktury samego materiału, jednak okazuje się, że niebagatelne znaczenie ma również transport i magazynowanie gotowych produktów. Polskie położenie geograficzne i związany z nim klimat umiarkowany sprawia, że ustawienie przygotowanych do transportu palet na placach magazynowych, wystawia je na działanie skrajnie różnych temperatur i wilgotności powietrza w przeciągu całego roku. Nasuwać się więc może pytanie, czy nie powoduje to różnic w zawartości wody w układanych na paletach warstwowo bloczkach, a tym samym różnicowania ich ciężaru?
Efekt jest jednak zupełnie odwrotny, co wynika ze ściśle związanego z wysychaniem zjawiska parowania. Para wodna unosi się pionowo w górę, w kierunku górnej powierzchni ograniczonej przez folię zabezpieczającą, która równocześnie stanowi barierę przed całkowitym wydostaniem się pozostałej pary wodnej do atmosfery. Skutkiem takiego zatrzymania wilgoci są niewielkie różnice masowe między bloczkami ułożonymi na górze i na dole palet.
Zawartość wody w autoklawizowanym betonie komórkowym ma dość istotne znaczenie, jednak doświadczenie produkcyjne GRUPY PREFABET pozwala na opanowanie tych zjawisk. Oddziaływujące, na produkty TERMBLOQ, czynniki są cały czas kontrolowane tak, by nie powodowały znaczących różnic w masie i nie wpływały bezpośrednio na jakość i właściwości produktu, który trafia do odbiorcy.
GRUPA PREFABET od lat określana jako lider w krajowej produkcji betonu komórkowego. Tradycja produkcji materiałów budowlanych sięga w firmie 1905 roku! Należąca dzisiaj do irlandzkiej międzynarodowej grupy producentów materiałów budowlanych – CRH, GRUPA PREFABET ma swoją siedzibę w Świerżach Górnych koło Kozienic. W 1951 roku GRUPA PREFABET jako pierwsza uruchomiła produkcję betonu komórkowego w Polsce i od tego momentu uznawana jest za prekursora wyznaczającego trendy i kierunki działania w swojej branży. Obecnie jest jednym z największych producentów betonu komórkowego w Polsce. W skład GRUPY PREFABET wchodzi 5 zakładów produkcyjnych w całej Polsce (Kozienice, Reda, Wilkasy, Żelisławice i Długi Kąt), które łącznie mogą wyprodukować milion m3 betonu komórkowego. Firma w swoim asortymencie oferuje wysokiej jakości biały i szary beton komórkowy w odmianach od 400 do 600 i szerokościach od 60 do 420 mm.
GRUPA PREFABET S.A.
Świerże Górne
26-900 Kozienice
www.termbloq.pl
Nadesłał:
flypr
|
Komentarze (0)