Kultura » Kultura

WNĘTRZE Z CHARAKTEREM. SZTUKA WKRACZA DO PRZESTRZENI PRYWATNYCH

WNĘTRZE Z CHARAKTEREM. SZTUKA WKRACZA DO PRZESTRZENI PRYWATNYCH
Zobacz więcej zdjęć »
Zaaranżowanie mieszkania tak, by czuć się w nim dobrze, przytulnie, domowo – a jednocześnie – by miało swój niepowtarzalny klimat, to nie lada wyzwanie.

Coraz częściej miłośnicy wysmakowanej estetyki, ale nie tylko oni, decydują się na wprowadzenie do domowej przestrzeni akcentu w postaci dzieła sztuki: obrazu, grafiki lub rysunku; który dopełni wystrój wnętrza. Ponieważ prace młodych artystów, ale także często twórców średniego pokolenia, można nabyć w przystępnych cenach jest to rozwiązanie cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Dzieło, które bardzo nam się podoba zawsze warto zaprezentować, bo odzwierciedla naszą osobowość i gust. Nie zawsze jednak będzie pasowało do urządzonego przez nas wnętrza. Dlatego warto poznać kilka wskazówek pomocnych przy kreowaniu przestrzeni wzbogaconej dziełami sztuki, by idealnie dopełniały wystrój naszych czterech kątów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wybór obrazu jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od gustu domowników i ich upodobań estetycznych. Wypełnia wnętrze emocjami, dlatego też powinien pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie i pozwolić na czerpanie przyjemności, ponieważ brak wyważenia w tej kwestii może sprawić, iż będziemy się czuć w jego obecności podwójnie zmęczeni. 

POMYSŁ NA PUSTE MIEJSCE NAD KANAPĄ 

Kupując obraz z założeniem, że będzie elementem wystroju mieszkania przez kilka, a może nawet kilkanaście lat, warto zwrócić uwagę na jego walory estetyczne w perspektywie długofalowej. Obrazy o krzykliwych kolorach, zawierające w sobie silny przekaz narracyjny czy nawet dowcip, mogą nam się podobać przez kilka pierwszych dni lub miesięcy. Im bardziej wyraziste i jednoznaczne motywy są na nim umieszczone, tym większe ryzyko, iż szybko przestaniemy się nim cieszyć i będziemy odczuwać potrzebę jego wymiany na inny.

- Sztuka w zdecydowany sposób wpływa na naszą psychikę. Zarówno kolory, motywy, jak i rytmy, jakimi operuje artysta, komponując obraz, mają wpływ na percepcję człowieka. Kolory ciepłe rozjaśniają wnętrze, czerwienie i żółcie dodają nam energii, błękity i szarości działają kojąco, podobnie jak zielenie, które jednak dla wielu osób są przygnębiające. We wnętrzu dobrze sprawdza się abstrakcja, szczególnie kompozycje o regularnych rytmach. Wiele osób wybiera także tematy klasyczne, takie jak portret, akt, pejzaż czy martwą naturę. - mówi Agnieszka Gniotek, marchand rynku sztuki.

W przypadku mniejszych formatów nie należy wprowadzać ich do miejsc bogatych w szczegóły oraz większych minimalistycznych przestrzeni, gdyż może to spowodować, że „znikną" nam z pola widzenia, a nasze oko nie będzie w stanie ich wychwycić.

ROZMIESZCZENIE MA ZNACZENIE

Wybierając obraz warto sprawdzić, jak będzie się prezentował w wybranej przestrzeni. Ekspozycja może odegrać kluczową rolę - właściwa sprawi, iż obraz uplastyczni wnętrze i nada mu zdecydowany charakter, niekorzystna może wprowadzić dysharmonię i obraz straci swoje walory. Dzieło sztuki najczęściej umieszczamy w pokoju dziennym czy salonie, z uwagi na fakt, iż jest to reprezentacyjne miejsce w naszym mieszkaniu, a także przestrzeń dająca możliwość wkomponowania proporcjonalnie większego obrazu i pozwalająca na tzw. odejście, a dzięki temu, na pełen jego odbiór.

- Nowocześnie urządzone pokoje z przewagą szarości, często w stylu skandynawskim, bardzo dobrze korespondują z malarstwem abstrakcyjnym. Tutaj sprawdzić się mogą kompozycje Anny Nosowicz, Agaty Czeremuszkin-Chrut i Roberta Jaworskiego. W prywatnych przestrzeniach wymagających ocieplenia i rozjaśnienia fantastycznie sprawdzają się emanujące światłem struktury architektoniczne autorstwa prof. Ewy Zawadzkiej - doradza Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego XANADU. Dodaje: We wnętrzach, które łączą w sobie nowoczesność z elementami mebli klasycznych i historycznych świetnie sprawdza się malarstwo pejzażowe Magdaleny Gogół. Wielbiciele piękna ludzkiego ciała najchętniej sięgają po twórczość Agnieszki Pietrzykowskiej, Julii Kowalskiej i Izy Staręgi. Jeśli można mówić o podziale na wnętrza męskie i kobiece, to szczególnie do męskich gabinetów pasują abstrakcyjne kompozycje Jacka Mirczaka i Ignacego Oboza, które podkreślają niebanalne osobowości ich właścicieli.

Galerie sztuki, kojarzone niegdyś jako miejsca przeznaczone tylko dla kolekcjonerów i zamożnych inwestorów, są miejscem, gdzie sztukę może nabyć praktycznie każdy - bowiem ceny obrazów zaczynają się od 2 000 - 3 000 zł. Decydując się na zakup pierwszego obrazu warto zasięgnąć porady doświadczonego fachowca, by był on odzwierciedleniem gustu domowników, a jednocześnie dobrą inwestycją. Podobnie warto postąpić w przypadku wyboru dzieła sztuki na prezent np. ślubny czy z okazji jubileuszu. Kupno dzieła artysty reprezentowanego przez galerię możemy potraktować również jako lokatę kapitału, gdyż galeria daje gwarancję rozwoju dorobku artystycznego autora, co w czasie przekłada się na wzrost wartości jego prac.

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

http://www.galeriaxanadu.pl

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/

 

 

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »