Gospodarka » Żywność

Wojskowa grochówka i inne przysmaki według braci Kuroniów

Wojskowa grochówka i inne przysmaki według braci Kuroniów
Zobacz więcej zdjęć »
Najlepsza grochówka tylko na antenie Kuchni.tv! W kolejnym odcinku „Kuroniowie rozgryzają” Jan i Jakub zdradzą sekrety smaku wojskowej zupy rumfordzkiej, czyli przodka „kuroniówki”. Ponadto odkryją tajemnicę smaku cielęciny à la Brillat-Savarin. Na deser zaś przyrządzą szarlotkę. Będzie smacznie!

Sir Benjamin Thompson był wynalazcą, naukowcem oraz, jakby tego było mało, amerykańskim szpiegiem. Lepiej znany jako hrabia Rumford działał prężnie w czasie reorganizacji armii w Bawarii.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

O tej dziedzinie jego życia wiadomo jednak bardzo mało, dlatego warto wrócić na kulinarny tor i podkreślić, że Thompson wymyślił kuchnię polową, ekspres do kawy, gumkę do ołówków oraz… przodka „kuroniówki”, czyli wojskową grochówkę zwaną zupą rumfordzką. Pożywna i łatwa do przyrządzenia zupa szybko stała się ulubioną potrawą wielu armii na świecie. Także cywile rozkochali się w smaku polowej grochówki, stąd jej ogromna popularność na wszelkiego rodzaju bankietach, imprezach na świeżym powietrzu i różnych festynach.

Bracia Kuroniowie jako danie główne zaprezentują cielęcinę à la Brillat-Savarin. Jej twórcą był sam Anthelme Brillat-Savarin, ojciec dziewiętnastowiecznej gastronomii, twórca niezliczonych ilości przepisów, a także filozof i teoretyk smaku. Jego wykwintna potrawa przemówi szczególnie do smakoszy, którzy – bardziej wyczuleni na smak dania niż inni ludzie – docenią niesamowity kunszt kucharski autora. Rolada z cielęciny, wypełniona farszem ze smardzów i kurzych wątróbek, podlana białym winem i bulionem, solidnie doprawiona solą i pieprzem – ten opis wspaniale działa na zmysły! Potrawa idealnie nadaje się na leniwe popołudnie, gdy nie liczy się prędkość przyrządzenia, a delektowanie się smakiem…

Na deser Kuroniowie „rozgryzą” szarlotkę, czyli jedno z najsmaczniejszych oraz najpopularniejszych ciast w Polsce. Kruche ciasto z jabłecznym nadzieniem, przyprawione cynamonem i goździkami, przywędrowało do nas z Francji. Z kolei pierwsze wzmianki o „charlycie”, słodkim deserze na bazie biszkoptu, pochodzą z trzynastowiecznej Anglii. Ciekawostką jest, że Stany Zjednoczone Ameryki traktują szarlotkę jako swoje „ciasto narodowe”. Nikogo nie powinno to dziwić – do takich słodkości każdy by się przyznawał!

Kolejny odcinek „Kuroniowie rozgryzają” na antenie Kuchni.tv - 17 kwietnia o godzinie 14.35. Serdecznie zapraszamy!

kuroniowie.kuchnia.tv



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »