Firma » System prawny

Wózki widłowe - paliwo - odliczenie VAT

Wózki widłowe - paliwo - odliczenie VAT
Zobacz więcej zdjęć »
Jeżeli dany zakup ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, to co do zasady podatnikowi przysługuje odliczenie podatku VAT, które wynika z faktury dokumentującej daną transakcję. Podatku tego, w całości lub w części, nie można odliczyć od wszystkich zakupów. Ustawa wymienia ograniczenia.
Rozpatrzmy przykładową sytuację: Przedsiębiorca (podatnik VAT) zakupił wózki widłowe i urządzenia. Wózki widłowe zostały zaliczone do środków trwałych a inne (piły spalinowe, nagrzewnice, kosiarki itp.) do wyposażenia. W trakcie pracy wózki widłowe i urządzenia zużywają olej napędowy, olej opałowy i benzynę. Czy z faktur dokumentujących zakup samych maszyn jak też paliwa do nich podatnik może odliczyć podatek VAT?

Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Niektóre ograniczenie w tym zakresie znalazły się w art. 86 ust. 3 i następnych ustaw. Te przepisy mówią, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyłączeniem tzw. samochodów specjalnych, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Ograniczenia te mają zastosowanie także w przypadku najmu, dzierżawy czy leasingu takich pojazdów.

Dodatkowo w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT prawodawca wskazał, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu pojazdów wyżej wymienionych.

To jedyne wyjątki w zakresie ograniczenia odliczenia, które mogłyby mieć znaczenie w naszym przykładzie. Co za tym idzie, jeżeli nasz podatnik nabył wózki widłowe i urządzenia (z wyjątkiem samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa wyżej) ustawodawca nie ogranicza prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu ich nabycia, o ile służą one wykonywaniu czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega także podatek zawarty w cenie paliwa służącego do ich napędu.

Podatnik z naszego przykładu który zakupił wózek widłowy ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu przedmiotowych maszyn jak paliwa do nich.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »