Rozrywka » Turystyka
Wrocław na weekend - szlak architektury
Dla rowerzystów istotnym aspektem będzie działający tu system wynajmu rowerów, dzięki któremu miejska turystyka rowerowa staje się niezwykle przyjemnym spędzaniem czasu i ciekawym sposobem na poznanie najważniejszych i najciekawszych obiektów stolicy Dolnego Śląska. Interesującą kwaterę położoną w centrum miasta oferuje portal wroclawapartament.pl. Nocleg w pobliżu rynku pozwoli na szybkie dotarcie do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, a także na nocny wypadek na wrocławski rynek, który nigdy nie idzie spać.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ciekawym szlakiem zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych będzie szlak architektury. Długość trasy wynosi około 3km. Rozpoczyna się przy budynku Muzeum Narodowego. Dalej znajduje się Poczta Główna- ekspresjonistyczny budynek, jeden z pierwszych wrocławskich wieżowców (wieża ma wysokość 43 m). Co ciekawe, mieści ona jedyne muzeum poczty w Polsce, więc warto nieco zboczyć z trasy i do niego zajrzeć.
Charakterystyczny, wiszący most Grunwaldzki prowadzi na Wybrzeże Wyspiańskiego, gdzie znajduje się Kampus Politechniki Wrocławskiej. Dalej mostem Zwierzynieckim docieramy do ul. Wróblewskiego i mijamy Halę Stulecia i Pergolę. Obiekty te zostały zaprojektowane przez zespół architektów pod kierownictwem radcy budowlanego Maxa Berga. Monumentalna żelbetowa hala ma kopułę o średnicy 62 metrów. Konstrukcja Berga jak na owe czasy była absolutnie nowatorska. To jedna z najcenniejszych budowli Wrocławia - została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W dalszej części trasy napotkamy m.in. dom jednorodzinny projektu Efrenbergera oraz osiedle Sępolno, którego projekt nawiązywał do modnej w końcu XIX wieku koncepcji „miast-ogrodów" Ebenezera Howarda i zgodny był ze stworzoną przez Maxa Berga koncepcją rozwoju urbanistycznego Wrocławia - miało to być osiedle satelitarne, w pełni funkcjonalne-z rozwiniętą lokalną architekturą (sklepy, szkoła, kościoły), otoczone zielenią. Docieramy do Stadionu Olimpijskiego, a następnie do Parku Szczytnickiego, największego i najstarszego wrocławskiego parku. Przejeżdżamy przez most i znajdujemy się na placu Grunwaldzkim, przy którym znajduje się osiedle mieszkaniowe zwane Manhattanem -awangardowe budynki, o niecodziennej formie, nazywane, od kształtu opraw okiennych, „sedesowcami".
Dalej trafiamy na Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych wrocławskich zabytków. Następna jest wyspa Piasek, gdzie znajduje się największy Kościół Wrocławia, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z wyspy docieramy na malowniczy nadrzeczny bulwar z przepiękną panoramą Ostrowa Tumskiego i prawobrzeżnej części Wrocławia. Bulwarem można dojechać aż do Zatoki Gondol. Przed wojną mieściła się tu wypożyczalnia gondoli, a dzisiaj można tu wypożyczać kajaki.
Trasa, jedna z wielu jest pełna wspaniałych zabytków i prezentuje niezwykle ciekawe obiekty Wrocławia. Osoby mające więcej czasu powinny odwiedzić mieszczące się przy tym szlaku Zoo wraz z jedynym w swoim rodzaju Afrykarium - jest to miejsce idealne na rodzinne wyjście.
Nadesłał:
babaczek
|
Komentarze (0)