Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Wszystkie oblicza łysienia

Łysienie bywa wstydliwą dolegliwością, gdyż wielu dotkniętych tą przypadłością wstydzi się swojej łysiny; nie mniej jednak nobliwa łysina jest wpisana w kulturę, którą mężczyźni kultywują i nie widzą w łysieniu niczego ujmującego.

Proces łysienia dotyka jednak co drugiego mężczyznę i kilka procent kobiet – warto poznać przyczyny i typy łysienia, by rozpoznać, czy jest to genetycznie uwarunkowany proces czy objaw poważnej choroby.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej spotykanym jest czynnik genetyczny – zazwyczaj zauważany u mężczyzn. Jednak wypadanie włosów może być też spowodowane zaburzeniem równowagi w działaniu hormonów – łysienie może towarzyszyć zaburzeniom pracy tarczycy czy przysadki mózgowej. U kobiet wypadanie włosów może wystąpić po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Najbardziej powszechny powód wypadania włosów, lecz nie prowadzące do nieodwracalnego łysienia, są niedobory minerałów i witamin – cynku, magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B. Te ostatnie powinny odżywiać mieszki włosowe, w których znajduje się białko keratynowe, tworzące strukturę włosa.

Łysienie androgenowe

Najczęściej spotykanym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Obniżenie gęstości włosów następuje w wieku dorosłym i jest to proces, który trudno zatrzymać. Łysienie androgenowe rozpoczyna się od ubytku włosów w okolicach skroniowych (tworzenie się zakoli), przez podniesienie czoła, na części ciemieniowej kończąc. Stopień łysienia androgenowego ocenia dermatolog na podstawie skali Hamiltona-Norwooda. Ten typ łysienia dotyka ponad 50% mężczyzn, jest więc zjawiskiem powszechnym.

Łysienie telogenowe

Ten typ łysienia występuje po okresach chorobowych – najczęściej są to choroby zakaźne, wysoka gorączka czy poród. Po ustąpieniu tych czynników włosy odrastają po 3-6 miesiacach.

Łysienie plackowate

Odznacza się gwałtownością występowania – łysina ma wówczas formę „placka”, odznaczającego się od reszty włosów. W 90% przypadków u pacjentów następuje odrośniecie włosów w przeciągu roku. W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystywana jest fotochemioterapia lub krioterapia.

Łysienie anagenowe

Dochodzi do niego przez wpływ nagłego czynnika dużego nasilenia – leków przeciwnowotworowych, trujących metali ciężkich, takich jak ołów czy arsen. Zazwyczaj dochodzi do naturalnego odrośnięcia włosów po eliminacji tych czynników.

Łysienie bliznowaciejące Dochodzi do niego najczęściej w wyniku urazów głowy lub miejsc owłosionych. Łysienie bliznowaciejące wywołują również niektóre choroby genetyczne oraz czynniki termiczne czy chemiczne.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »