Rozrywka » Uroczystości
Wszystkiego najlepszego z okazji „Dnia Europy”!
Zobacz więcej zdjęć » |
... na które złożył się szereg imprez zorganizowanych we wszystkich miastach, w których działają punkty informacyjne Europe Direct.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Pogoda dopisała i wielu mieszkańców Warszawy wzięło udział w imprezie zorganizowanej wspólnie przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Mottem tegorocznych obchodów jest ogłoszony przez UE - Międzynarodowy Rok Dialogu Międzykulturowego 2008.
Przed Domem Unii Europejskiej, u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w Warszawie, na wszystkich czekało wiele atrakcji. Już z daleka słychać było afrykańskie bębny, których muzyka przeplatała się z dźwiękami zespołu jazzowego. Uczestnikom happeningu przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego rozdawali broszury, ulotki oraz kwiaty, balony i cukierki. Pomiędzy nimi spacerował szczudlarz, na którego płaszczu można było zobaczyć flagę Unii Europejskiej z 12 złotymi gwiazdkami.
Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się mapa Europy, na której można było namalować to, z czym kojarzą się poszczególne kraje UE. Zaczęło się od Hiszpanii, tj. od byka i torreadora oraz gitary i Don Kichota.
- Malowanie rozpoczęłam od Hiszpanii, bo od nowego roku akademickiego rozpoczynam naukę na Uniwersytecie w Madrycie. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w UE dzięki temu mamy lepsze perspektywy startu w dorosłe życie i możliwość poznawania nowych kultur - powiedziała Patrycja, tegoroczna maturzystka.
Każdy z gości mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat UE i wygrać atrakcyjne nagrody - trzeba było tylko wejść do... „maszyny losującej". W specjalnym „QuizBox'ie" w strumieniu powietrza unosiły się kupony z pytaniami. Wystarczyło wylosować jedno z nich i prawidłowo odpowiedzieć, aby otrzymać upominek od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Nie zapomniano o najmłodszych. Czekały na nich klocki Lego,
z których ułożyli flagi Polski i Unii Europejskiej.
O 13.00 w sali konferencyjnej Domu Unii Europejskiej rozpoczął się wykład, który poprowadzili pracownicy Przedstawicielstwa i Biura Informacyjnego.
Ale to nie wszystkie atrakcje, które Komisja Europejska przygotowała dla mieszkańców Warszawy. 10 maja w sobotę o 12.00 na Placu Bankowym będzie można znaleźć „Ciuchcię Europejską", która o 12.30 wyruszy wraz z Paradą Schumana ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską i Nowym Światem - aż do Miasteczka Europejskiego.
Tam będą czekać 4 namioty Komisji Europejskiej - „Europa Tańczy", „Europa Śpiewa" - czyli nauka tańców i europejskie „karaoke", a także konkurs wiedzy na temat Europy - „Europa się kręci". W pobliżu tych namiotów, na wysokości ul. Nowy Świat 40 stanie makieta Berlaymont, czyli brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej. Nie trzeba jechać do Brukseli, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zapraszamy!
Ponadto, 9 i 10 maja wszystkie autobusy i tramwaje oraz metro w Warszawie jeżdżą udekorowane chorągiewkami w barwach Polski i Unii Europejskiej.
„Dzień Europy" w Polsce
Uroczystości z okazji „Dnia Europy" odbywają się nie tylko w Warszawie. Wszędzie, gdzie działają prowadzone przez Komisję Europejską punkty informacyjne Europe Direct[1], można było w południe 9 maja usłyszeć życzenia z okazji „Dnia Europy". Przechodniom były rozdawane żółte i niebieskie kwiaty oraz materiały informacyjne o Unii Europejskiej. A w piątkowe popołudnie i w weekend z okazji „Dnia Europy" zorganizowano liczne imprezy, konkursy, prezentacje i koncerty popularnych muzyków. Ich wykaz można znaleźć na stronie Przedstawicielstwa KE w Polsce.
Więcej informacji oraz zdjęcia i nagrania wypowiedzi uczestników uroczystości można także znaleźć na stronie Przedstawicielstwa KE w Polsce.
******
„Dzień Europy" jest obchodzony 9 maja na pamiątkę przedstawionej tego dnia, 58 lat temu, „Deklaracji Schumana". Jej autor, minister spraw zagranicznych Francji - Robert Schuman zaproponował wtedy stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym. To był początek wspólnej Europy, jaką znamy dziś. Podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja, jako „Dzień Europy". Ten dzień jest obecnie okazją do świętowania dla wszystkich Europejczyków.
Dom Unii Europejskiej - Dom Unii Europejskiej to wspólna siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Od 2006 roku znajduje się centrum Warszawy, przy ulicy Jasnej 14/16a. Pod tym adresem można także znaleźć Punkt Informacyjny UE, który jest otwarty dla wszystkich poszukujących informacji na temat Unii Europejskiej od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 18:00. Więcej informacji na stronie www.ec.europa.eu/polska.
[1] Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Milicz, Olsztyn, Ostrołęka, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Słupsk, Wrocław, Zamość, Zielona Góra
Nadesłał:
m.korpusik@mediaconnect.pl
|
Komentarze (0)