Technologie » AGD - RTV
Wszystko co powinnaś / powinieneś wiedzieć o antenach kierunkowych
Anteny kierunkowe charakteryzują się wysyłaniem i odbieraniem fal w jednym określonym kierunku, utrzymanym w poziomej lubi pionowej płaszczyźnie. Zysk kierunkowy takiej anteny może osiągać nawet kilkadziesiąt dBi.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W antenach tego typu sposób promieniowania oraz zysk są uzależnione od ich budowy, przy czym modele o większym kącie apertury mają zwykle mniejszy zysk.
Najpopularniejszym rodzajem anten kierunkowych są tzw. "Yagi" (nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego naukowca Hidetsugu Yagi, który opublikował specyfikację nowej anteny skonstruowanej przez jego kolegę, Shintaro Uda). Yagi to anteny kilkuelementowe, w których głównym elementem jest dipol (wibrator), jedyna część podłączona do przewodu antenowego. Pozostałe elementy nie są podłączone i dlatego często nazywa się je "biernymi" lub "pasożytniczymi". Pręty krótsze od wibratora (direktory) nadają antenie kierunek, zaś dłuższe (reflektory) – odbierają sygnał. Wysoki zysk tych anten może być zwielokrotniony poprzez łączenie ich przy pomocy układów fazowych (splitterów).
Inne anteny kierunkowe to pełnofalowe anteny Loop oraz Quad. Te pierwsze przybierają kształt okręgu, kwadratu lub trójkąta, zaś te drugie są w gruncie rzeczy agregatami Loopów. Są to anteny o większych możliwościach niż Yagi (przede wszystkim mają większy zasięg), ale ze względu na wysokie koszty zdecydowanie ustępują im popularnością.
Pierwsze praktyczne zastosowania anten kierunkowych Yagi miały charakter militarny – montowano je w samolotach bojowych w czasie II wojny światowej. Obecnie znajdują się one w powszechnym użyciu przy przesyłaniu sygnałów telewizyjnych, radiowych oraz telekomunikacyjnych (m. in. w sieciach GSM).
Wraz ze zmianą technologii nadawania telewizji naziemnej z analogowej na cyfrową odżył spór pomiędzy zwolennikami anten kierunkowych i siatkowych. O ile teoretycznie sygnał cyfrowy można odbierać nawet przy pomocy małej anteny pokojowej (pod warunkiem że najbliższy nadajnik znajduje się w promieniu 10km), o tyle specjaliści rekomendują w tym celu właśnie anteny kierunkowe. Wynika to z faktu, że umożliwiają one dobry odbiór nawet z najodleglejszych nadajników (nawet o 70km). Anteny siatkowe mają mniejszy zasięg, a ich jakość jest bardzo zróżnicowana w zależności od producenta. Poza tym często montuje się na nich wzmacniacze, które negatywnie odbijają się na odbieranym obrazie. Tymczasem nowoczesne anteny kierunkowe cechują się niewielkimi rozmiarami i łatwo je samodzielnie zamontować.
Przy zakupie anteny kierunkowej warto zwrócić szczególną uwagę na jej zakres częstotliwości. Powinien on oscylować w granicach 470-862 Mhz. Taka antena będzie też wymagać rotora, czyli urządzenia umożliwiającego swobodne obracanie nią. Montując antenę powinniśmy pamiętać o zasadzie "im wyżej, tym lepiej" – nawet najlepsze parametry nie pozwolą nam złapać sygnału, jeśli antenę postawimy w piwnicy. Za dobrej jakości antenę kierunkową zapłacimy około 100zł.
Anteny kierunkowe - http://satskleptv.pl/
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
brenna
|
Komentarze (0)