Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Wychowanie dziecka – wspólny obowiązek rodziców i przedszkola

Wychowanie dziecka – wspólny obowiązek rodziców i przedszkola
Zobacz więcej zdjęć »
Współpraca oraz właściwy podział obowiązków pomiędzy rodzicami i nauczycielami przedszkolnymi warunkują harmonijny rozwój dziecka – podkreśla Agnieszka Robak, psycholog z Przedszkola Dwujęzycznego „Tęczowy Ogród”.

Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu jest jedną z najważniejszych zmian w życiu małego dziecka. Konieczność współpracy z innymi dziećmi, ustalony porządek dnia, a przede wszystkim brak kochających i wspierających rodziców są dla wielu dzieci bardzo stresujące. Pójście dziecka do przedszkola to również istotna zmiana dla opiekunów, która rodzi wiele pytań i wątpliwości. Można się jednak do niej przygotować.

„Rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są gotowi do podzielenia się opieką nad dzieckiem z przedszkolem” – podkreśla Agnieszka Robak, psycholog z „Tęczowego Ogrodu”. – „Proces adaptacji dziecka do nowej sytuacji w dużym stopniu zależy od wewnętrznego przekonania rodziców, a zwłaszcza mamy, na temat słuszności podjętej decyzji. Im bardziej opiekunowie są pewni, że ich dziecko powinno uczyć się i rozwijać
w przedszkolu, tym lepiej ono samo się do nowej sytuacji zaadaptuje. Pojawiające się wątpliwości rodziców będą natomiast wzmagać u malucha niepewność, lęk, stres i płacz”.

Bardzo często dzieci spędzają w przedszkolu większość swojego dnia. To tutaj spotykają się z różnymi problemami, nawiązują nowe przyjaźnie oraz uczą się otaczającego świata. Mimo to rodzina pozostaje dla dziecka pierwszym i najważniejszym środowiskiem społecznym i wychowawczym.

„W przedszkolu dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Na wychowawcach przedszkolnych spoczywa zatem spora odpowiedzialność. Rodzice nie mogą jednak przerzucać trudu wychowania dziecka na instytucję, jaką jest przedszkole” – przyznaje Agnieszka Robak.

– „Przedszkole może uzupełniać rodziców w procesie wychowawczym. Powinno także wspierać i pobudzać rozwój przedszkolaka, po uprzednim dokładnym poznaniu jego potrzeb, możliwości i uzdolnień. Te podstawowe kierunki pracy przedszkola są  jednak niemożliwe do realizacji bez ścisłej współpracy z rodzicami”.

Nawet najlepsze przedszkole nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicami. Maluch powinien być aktywnie wspierany przez swoich opiekunów na każdym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest ustalenie przez nauczycieli i rodziców wspólnego systemu postępowania z dzieckiem.

„Podjęcie współpracy między przedszkolem a rodzicami musi być poprzedzone wspólnym ustaleniem zasad, np. dotyczących systematycznej wymiany doświadczeń, wspierania się przy realizacji zadań oraz uczestnictwa rodziców w życiu przedszkolnym. Atmosfera wzajemnego zaufania, zrozumienie potrzeb dziecka oraz zaangażowanie rodziców są niezbędne dla harmonijnego rozwoju przedszkolaka” – komentuje Agnieszka Robak. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »