Kultura » Kultura
Wznowienie biografii Singera
Zobacz więcej zdjęć » |
Książka jest nie tylko odważną i nowatorską historią jedynego żydowskiego pisarza, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla, ale również opowieścią o Polsce, z której Singer wyjechał na zawsze w 1935 r. i z którą czuł się bardzo związany.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Issac Bashevis Singer – autor m.in. „Szukmistrza z Lublina”, „Dworu i „Spuścizny” – urodził się w Leoncinie pod Warszawą w 1902 r., zmarł w Miami Beach na Florydzie w 1991 r. Był synem rabina. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach znad Wisły. Pisał w jidysz. W 1979 r. uhonorowano go Nagrodą Nobla.
Recenzując biografię „Singer. Pejzaże pamięci” Aldona Krajewska w „Gazecie Wyborczej” napisała: „To książka pasjonująca, a zarazem gorzka i smutna, choć autorka nie wydaje ocen, a zaledwie zaznacza swoje zdanie przez zestawienia wypowiedzi, przez troskliwie dobierane puenty. Dzięki rozmówcom z małych miasteczek i pożydowskich wsi książka o Singerze , który nigdy po wojnie w Polsce nie był, wiąże go z nią na nowo, a zjadaczy chleba z dzisiejszej polskiej prowincji niespostrzeżenie łączy z singerowskimi bohaterami. Co za sztuka!”.
Obecne wydanie książki Agaty Tuszyńskiej zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.
Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, córka znanego reportera sportowego Bohdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wiśnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Jej dwie ostatnie autobiograficzne książki, wydane przez Wydawnictwo Literackie: „Rodzinna historia lęku” oraz „Ćwiczenia z utraty”, spotkały się z gorącym przyjęciem, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest laureatką m.in. nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawanej przez polski PEN-Club.
SalonKulturalny.pl
Nadesłał:
puella
|
Komentarze (0)