Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko
Wzrok dzieci: 5 faktów, o których powinien pamiętać każdy rodzic
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
1. Pierwsze badanie okulistyczne powinno odbyć się już w okresie niemowlęcym, a kolejne pomiędzy 3. a 5. rokiem życia
Każde dziecko pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinno przejść profilaktyczne badanie wzroku wykonane przez okulistę. Już na tym etapie możemy bowiem ocenić, czy oko rozwija się prawidłowo oraz czy proces widzenia nie jest zaburzony.
– Tak małe dziecko nie jest w stanie dokonać oceny tego, jak widzi. Dlatego badanie przeprowadza się z wykorzystaniem tzw. metod obiektywnych, czyli oceny anatomicznej i fizjologicznej oka. Na tym etapie istotny jest także wywiad rodzinny. Natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym metody obiektywne uzupełniamy o subiektywną ocenę dokonywaną przez małego pacjenta – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
2. Wzrok 6-letniego dziecka powinien być w pełni sprawny
Nasz wzrok w momencie narodzin nie jest w pełni rozwinięty, nie należy więc oczekiwać, że niemowlak czy przedszkolak będą dysponować pełną ostrością widzenia. Proces rozwoju powinien zakończyć się około 6. roku życia.
– Jeżeli po tym okresie zauważymy u dziecka niepokojące objawy jak mrużenie oczu, stałe zbliżanie twarzy do ekranu czy książki na nienaturalną odległość czy brak koncentracji na obserwowanym obrazie, to jest to sygnał alarmowy dla rodzica. W takich przypadkach nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Dlatego, mając na względzie potrzeby tych najmłodszych pacjentów, nasze salony i gabinety specjalistyczne są otwarte także dla nich. Zdajemy sobie sprawę, że nieprawidłowe widzenie upośledza zdolności poznawcze dziecka, ograniczając jego pełny rozwój – zwraca uwagę ekspert.
3. Nie wolno dopuścić, by dziecko poczuło awersję do okularów
Dla małego pacjenta informacja o stwierdzonej wadzie wzroku, czyli zostaniu tzw. okularnikiem lub okularnicą, może być niełatwym przeżyciem. Dlatego w takim momencie rodzice powinni wykazać się szczególną wrażliwością i cierpliwością. Należy spokojnie wyjaśnić dziecku, czym jest korekcja wzroku, dlaczego jest tak ważna i w jaki sposób okulary pomogą mu w codziennym funkcjonowaniu.
– Aby skutecznie przekonać naszą pociechę do stosowania prawidłowej korekcji optycznej możemy powołać się na przykłady lubianych i popularnych bohaterów dziecięcych bajek, książek i filmów, którzy noszą okulary. Warto również pozwolić dziecku wedle gustu wybrać model oprawek okularów, a także odpowiednie gadżety takie jak etui. W salonach Vision Express oferujemy specjalny asortyment kolorowych oprawek oraz dodatków, dzięki którym nasze pociechy łatwiej przyzwyczają się, a nawet przywiązują do swoich okularów. Jeśli do tematu doboru korekcji podejdziemy nakazowo, możemy łatwo zrazić dziecko i sprawić, by po kryjomu zdejmowało okulary, nieświadomie szkodząc swojemu rozwojowi – uczula dr Grabowski.
4. Dzieci mogą korzystać z soczewek kontaktowych i warto dać im wybór
Dziecięca odwaga i chłonny umysł pozwalają młodszym znacznie szybciej niż dorosłym nabyć nowych umiejętności. Dotyczy to także zakładania soczewek kontaktowych. To, co dorosłej osobie może wydawać się skomplikowane i trudne, dziecku przyjdzie z łatwością.
– Nie ma naukowych przeciwwskazań, by dzieci korzystały z soczewek kontaktowych, pod warunkiem, że potrafią się z nimi odpowiednio obchodzić. Jeśli więc nasz kilkulatek ma stwierdzoną wadę wzroku, a przy tym przejawia zainteresowanie soczewkami to warto pozwolić na wypróbowanie tego rozwiązania do korekcji wzroku. Oczywiście w tym celu należy udać się do specjalisty, który pomoże młodemu pacjentowi zapoznać się z procedurą i zaopiekuje się nim w trakcie podejmowania pierwszych prób. W naszych salonach chętnie gościmy najmłodszych, dzięki czemu dzieci zyskują elastyczność w doborze korekcji na wczesnym etapie ich rozwoju – zauważa dr Grabowski z Vision Express.
5. Dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych
Najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest uchronienie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Takiej ochrony potrzebują również oczy dzieci.
– Oczy naszych pociech potrzebują jej nawet bardziej niż oczy dorosłych. Z wiekiem soczewki naszych oczu ulegają w sposób naturalny lekkiemu zmętnieniu, przybierają też żółtawe zabarwienie. Dzięki temu są w stanie blokować część szkodliwych promieni. U dzieci soczewki nie mają tych właściwości, a do oka dostaje się większa ilość niebezpiecznego światła krótkofalowego w zakresie ultrafioletu, narażając m.in. siatkówkę oczu na uszkodzenia i zwiększając ryzyko zmian patologicznych w późniejszym okresie życia. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiedniej jakości filtrem UV – tylko takie zapewniają właściwą ochronę – powinny więc stanowić nieodłączny element letniego dziecięcego ekwipunku. Obecnie, ze względu na dostępność i bogaty asortyment, ich zakup nie stanowi już wyzwania – wskazuje ekspert Vision Express.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
Redakcja PR
|
Komentarze (0)