Technologie » Internet

Wzrost liczby wykrywanych szkodliwych plików

Wzrost liczby wykrywanych szkodliwych plików
Zobacz więcej zdjęć »
Na przestrzeni minionych 12 miesięcy systemy wykrywania firmy Kaspersky identyfikowały średnio 380 000 nowych szkodliwych plików dziennie – o 20 000 (5,7%) więcej niż w poprzednim roku.

Tradycyjnie najwięcej zagrożeń (91%) miało postać plików wykonywalnych systemu Windows. Wzrost zanotowała jednak także liczba niebezpiecznych obiektów dla systemy Linux – było ich o 57% więcej niż w ubiegłym roku.

Ponad połowę (54%) zagrożeń wykrytych przez systemy firmy Kaspersky stanowiły nieokreślone trojany. Podczas gdy wiele rodzajów zagrożeń odnotowało spadek ilościowy w stosunku do 2020 r., liczba dropperów wzrosła o 2,24%. Szkodniki te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ ich celem jest dostarczenie na urządzenie ofiary innych, bardziej wyrafinowanych szkodliwych programów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ponadto zauważalnie wzrosła liczba wykrytych robaków (117,5%), których udział wynosił 9%. Po wniknięciu do systemu programy te potrafią samodzielnie się powielać i rozprzestrzeniać. Liczba wirusów zwiększyła się o 27% (ich udział wzrósł do 10%).

W 2021 roku wykrywaliśmy dziennie o 20 000 więcej szkodliwych plików niż w poprzednim roku. Nie było to zaskoczeniem – aktywność online nadal utrzymuje się na najwyższym poziomie ze względu na wprowadzany powszechnie tryb pracy zdalnej. Co więcej, masowe przechodzenie na operacje online sprawia, że na świecie wykorzystywanych jest coraz więcej urządzeń cyfrowych. To oznacza większą powierzchnię ataków, a w efekcie większe narażenie na zagrożenia. Dlatego podniesienie poziomu edukacji cyfrowej oraz dbanie o aktualizację rozwiązań bezpieczeństwa to dwa niezwykle istotne zadania dla dzisiejszych użytkowników – powiedział Denis Staforkin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające na podniesienie poziomu ochrony.

Porady dla użytkowników domowych:

·         Nie pobieraj ani nie instaluj aplikacji z niezaufanych źródeł.

·         Nie klikaj odsyłaczy z nieznanych źródeł ani podejrzanych reklam online.

·         Twórz silne i unikatowe hasła, które składają się zarówno z małych, jak i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, oraz aktywuj uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

·         Nie zwlekaj z instalacją uaktualnień systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji. Niektóre z nich mogą zawierać poprawki usuwające krytyczne problemy z zabezpieczeniami.

·         Ignoruj wiadomości nakłaniające do wyłączenia systemów zabezpieczających oprogramowania biurowego lub cyberbezpieczeństwa.

·         Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa odpowiednie do typu wykorzystywanego systemu lub urządzeń, takie jak np. Kaspersky Total Security, które podpowie Ci, których stron nie należy otwierać, i ochroni Cię przed szkodliwym oprogramowaniem.

Wskazówki dla firm:

·         Aktualizuj oprogramowanie na wszystkich wykorzystywanych urządzeniach, aby uniemożliwić cyberprzestępcom wniknięcie do sieci poprzez luki w zabezpieczeniach.

·         Wprowadź zasadę stosowania silnych haseł w celu uzyskania dostępu do zasobów firmowych. Stosuj uwierzytelnienie wieloskładnikowe dla dostępu do zdalnych usług.

·         Postaw na sprawdzone rozwiązanie bezpieczeństwa punktów końcowych, takie jak Kaspersky Endpoint Security for Business, wyposażone w możliwości wykrywania i kontroli anomalii na podstawie zachowania, w celu zapewnienia skutecznej ochrony przed znanymi i nieznanymi zagrożeniami.

·         Stosuj wyspecjalizowany zestaw produktów zapewniający skuteczną ochronę punktów końcowych, wykrywanie zagrożeń oraz reagowanie na nie w celu natychmiastowego wykrywania i usuwania skutków nawet nowych i nieuchwytnych zagrożeń.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »