Kultura, sztuka » Kultura

XV Salon Plakatu Polskiego już w lipcu w Muzeum Plakatu w Wilanowie!

XV Salon Plakatu Polskiego już w lipcu w Muzeum Plakatu w Wilanowie!
Zobacz więcej zdjęć »
Ponad 500 plakatów wydanych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat będzie można oglądać od 7 lipca do 4 września podczas 15. edycji Salonu Plakatu Polskiego w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Salon Plakatu Polskiego przedstawia najnowsze osiągnięcia polskich grafików oraz główne trendy panujące w krajowej sztuce plakatu. Wystawa ma charakter otwarty. To twórcy decydują o tym, jakie prace zostaną zaprezentowane publiczności. Dzieła nie są poddane ocenie jury ani żadnej selekcji. Dzięki temu wystawa jest jednym z najbardziej obiektywnych przeglądów polskiej sztuki plakatu.


„Różnorodność, barwność, spektakularność, świeżość - te określenia najlepiej oddają charakter ekspozycji" - mówi Rafał Nowakowski, komisarz wystawy. - „Salon Plakatu Polskiego to nie tylko aktualny obraz współczesnej polskiej grafiki warsztatowej i użytkowej. To również plastyczna interpretacja najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat".

Do udziału w tegorocznym Salonie Plakatu Polskiego zgłosiło się ponad 100 artystów, którzy zaprezentują łącznie około 500 prac. Odwiedzający będą mogli podziwiać zarówno plakaty początkujących grafików, jak i najnowsze dzieła największych mistrzów: Waldemara Świerzego, Lecha Majewskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Stanisława Wieczorka, Władysława Pluty, Macieja Buszewicza, Lexa Drewińskiego czy Leszka Hołdanowicza.

„Tematem przewodnim 15. edycji Salonu Plakatu Polskiego jest nowoczesność" - mówi Rafał Nowakowski. - „Większość uczestników to młodzi, choć często już uznani artyści. Patrząc na ich dorobek, możemy mówić o nowej epoce w sztuce plakatu. Nadesłanych prac czasem nie sposób opisać tradycyjnymi, konwencjonalnymi kategoriami - to często już jakby post-plakat. Cechuje je futurystyczna stylistyka, awangardowe rozwiązania plastyczne, czasem posunięte wręcz do granic komunikatywności, wizualna brawura i estetyczna drapieżność".

Salon Plakatu Polskiego organizowany jest od 1987 r. Wystawa odbywa się w wilanowskim muzeum na przemian z Międzynarodowym Biennale Plakatu.

Komisarzem wystawy jest Rafał Nowakowski, Dział Plakatu Polskiego, Muzeum Plakatu w Wilanowie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »