Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Z programowaniem za pan brat

Z programowaniem za pan brat
Zobacz więcej zdjęć »
Nie od dziś wiadomo, że umiejętności techniczne i analityczne są pożądane na rynku pracy. Tych kompetencji może nauczyć się każdy, oczywiście jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Warto natomiast już od wczesnych lat rozwijać u dziecka chęć do nauki.

Bardzo ważne jest ćwiczenie umysłu oraz intelektu pod kątem analizowania rzeczywistości i szukania właściwych rozwiązań napotkanych problemów. Dzieci łatwo przyswajają wiedzę, szybko uczą się nowych umiejętności, a przede wszystkim rozpoznają intuicyjnie nowe technologie i radzą sobie z nimi świetnie. Nauka programowania uczy logiki, angażuje, zmusza niejako do wysiłku intelektualnego. Dzieci, które osiągają słabe wyniki w nauce, dzięki kodowaniu podnoszą swoją ciekawość świata i chętniej uczą się przedmiotów ścisłych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Jak uczyć dzieci programowania?

Sposobów na naukę kodowania jest wiele. Niestety w szkołach jest to skutecznie blokowanie, ze względu na bardzo małą ilość godzin zajęć. Aby zachęcić dziecko do edukacji, można pokazać mu jeden z popularnych i skutecznych języków programowania, np.: Scratch. Stworzony jest z myślą o najmłodszych, a więc jego obsługa jest intuicyjna i przyjemna. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz. Scratch można pobrać bezpłatnie, warto wejść na jego stroną, znajduje się tam oprogramowanie, są też różne ciekawe pliki oraz prace dzieci. Programowanie w formie zabawy daje dziecku mnóstwo radości, pozwala wykazać się sprytem, rozwija wyobraźnię, logikę, oswaja z nowymi technologiami. Nauka, a zarazem zabawa może być doskonałym pomysłem na spędzenie czasu w długie, jesienne wieczory.

 

Warsztaty robotyki dla dzieci

Innym, równie przyjemnym i efektywnym sposobem na naukę programowania jest robotyka. Kursy z robotyki mogą być doskonałą formą zajęć dodatkwoych dla najmłodszych. Polegają one na budowaniu i programowaniu robotów z klocków Lego. Zajęcia są podzielone na poziomy, według możliwości dzieci. Na warsztaty można zapisać już 5-letnie dziecko. Podczas kursów, uczestnicy mają do dyspozycji edukacyjne zestawy Lego, laptopy oraz tablice interaktywne. Na poziome Lego WeDo, dzieci w wieku od 5 do 7 lat konstruują według schematu różne roboty. Podczas budowania rozwijają wyobraźnie, pracują nad logiką, a także nad tym jak rozwiązać napotkany problem. Po zbudowaniu, muszą zaprogramować swoją konstrukcję, która będzie wykonywała polecone im czynności. Praca w grupie pozwala dzieciom na wzajemną pomoc, przyczynia się do zdrowej rywalizacji oraz uczy pracy zespołowej. Dzieci starsze, w wieku od 8 do 15 lat używają zestawów Lego Mindstorms NXT 2.0 oraz Lego Mindstorms EV3. Klocki te pozwalają na konstruowanie dowolnych robotów, o różnych możliwościach i funkcjach. Kursanci wiedzą np.: czym jest serwomechanizm, jak użyć ruchomych dźwigni, jak skutecznie sterować robotem. Bardzo ważne jest to, że na bieżąco wykorzystują swoją wiedze w praktyce, próbują, uczą się na błędach i odkrywają. Ponadto poznają bardzo ważne zasady matematyki oraz fizyki. Warsztaty z robotyki to oprócz ogromnych korzyści edukacyjnych również świetna zabawa. Dzieci czują wielką radość i satysfakcję z efektów swojej pracy i chętnie angażuja się w kolejne wyzwania.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Warsztaty Robotów
http://warsztatyrobotow.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »