Dom » Architektura

Zabezpieczanie drewna

Drewno już od wieków jest znane jako materiał budowlany. Z biegiem czasu zaczęło znajdować coraz więcej zastosowań. Pomimo swojej niezwykłej funkcjonalności, ma również jedną wadę – szybko się niszczy.

Drewno już od wieków jest znane jako materiał budowlany. Z biegiem czasu zaczęło znajdować coraz więcej zastosowań. Pomimo swojej niezwykłej funkcjonalności, ma również jedną wadę – szybko się niszczy. Dzieje się tak ze względu na warunki atmosferyczne, kurz i wilgoć. Wszystko to wpływa na strukturę drewna i jego wygląd. Silne wiatry je wysuszają, przez co staje się łatwopalne. Duża wilgoć zaś powoduje, że drewno zaczyna butwieć i się rozpadać. Kurz sprawia, że drewno zmienia swój kolor, staje się szare i nieestetyczne. Słońce sprawia że drewno traci kolor. Drewno też lubią owady, grzyby i bakterie.  Co robić, aby drewno przez nas wykorzystywane było jak najlepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jest to bardzo proste. Rynek jest wypełniony najróżniejszymi preparatami przeznaczonymi do ochrony drewna. Najczęściej mają one postać lakierów. W zależności od przeznaczenia powierzchni drewnianej, jaką chcemy pomalować, dobiera się odpowiedni rodzaj preparatu. Mamy więc dostępne środki zabezpieczające, czyli takie, które chronią drewno przed owadami i rozmnażaniem się grzybów. Działają one w głąb powierzchni drewnianej. Oddzielnymi preparatami są środki mające ochronić drewno na zewnątrz, przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Do malowania drewna we wnętrzu pomieszczeń istnieją takie grupy lakierów, które nie zawierają szkodliwych substancji dla człowieka. Te zewnętrzne również z reguły nie zawierają w sobie nic szkodliwego, jednak stężenie niektórych środków w nich jest większe, ze względu na wzmożoną potrzebę ochrony. Zabezpieczenie drewna poszczególnymi środkami ochronnymi jest uzależnione od składu preparatu. Niektóre z nich potrafią zakonserwować drewno na 4 lata a inne na 10. Aby drewno było odpowiednio zabezpieczone, musi również spełniać swoje warunki. Zabezpieczenia działają najlepiej w parze z odpowiednim poziomem wilgoci – zazwyczaj jest to 23 %. Na forum Castoramy można przeczytać ciekawą dyskusję na temat środków ochrony drewna dostępnych na rynku – tutaj.

 

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Olucha202

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »