Rozrywka » Przyroda
Zachować czar świątecznej choinki z odżywką Chrysal
Zobacz więcej zdjęć » |
Tradycja związana z kultywowaniem choinki w czasie Świąt Bożego Narodzenia sięga VI wieku, jednak sam symbol drzewka obecny jest w naszej kulturze od zarania dziejów. Choinka jest znakiem życia, symbolem trwałości i nieśmiertelności. Tradycja przystrajania choinki suszonymi owocami i ozdobami ze słomy została przyjęta przez Polaków od naszych zachodnich sąsiadów na przełomie XVIII i XIX wieku. Od tamtej pory jest to jeden z najbardziej popularnych i lubianych obrzędów Świąt Bożego Narodzenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej propozycji świątecznych drzewek. Pomimo dużej popularności, jaką cieszą się sztuczne choinki, Polacy nadal najchętniej spędzają Święta przy naturalnym drzewku iglastym. Ich wspaniały zapach i aura, jaką wokół siebie roztaczają, pomagają stworzyć niepowtarzalny świąteczny nastój.
Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie przy pięknej i pachnącej choince, warto pamiętać o kilku zasadach związanych z zakupem, dekorowaniem i pielęgnacją świątecznego drzewka. Bardzo ważny jest już sam wybór choinki. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na drzewko cięte czy w doniczce, warto zwrócić uwagę czy igiełki mają soczysty zielony kolor a gałązki są giętkie i elastyczne, co świadczy o tym, że choinka jest świeża. Wybierając takie drzewko mamy pewność, że choinka będzie nam towarzyszyła przez całe Święta. Po przyniesieniu drzewka do domu należy je oczyścić i wybrać miejsce, w którym je ustawimy. Jeśli chcemy przedłużyć radosne chwile w blasku kolorowych bombek i migoczących lampeczek warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak temperatura otoczenia, codzienne nawadnianie i odżywianie drzewka. Choinki w żadnym wypadku nie należy ustawiać blisko źródeł ciepła - kaloryferów lub kominka, a w pomieszczeniu, w którym ulokujemy nasze świąteczne drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20oC.
Pamiętajmy również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i uzupełniać jej niedobór. Choinki, jak wszystkie inne rośliny zielone, potrzebują do życia i rozwoju witamin oraz mikroelementów. Warto więc raz na jakiś czas dodawać do wody, którą podlewamy drzewko, specjalne odżywki np.: marki Chrysal. Preparat dostępny jest w małych, poręcznych saszetkach jednorazowego użytku. Chrysal należy rozpuścić w 0,5 litra wody i wlać do stojaka. Dzięki temu dostarczymy drzewku wszystkich niezbędnych składników, aby zdrowo rosło, nie gubiło igieł i pięknie pachniało przez długie tygodnie. Odżywka Chrysal dostępna jest także w płynie w butelkach o pojemności 250 ml w cenie około 10 PLN. A jeśli po Świętach zostaną nam niewykorzystane saszetki z odżywką Chrysal, możemy je zużyć do pielęgnacji ciętych kwiatów w wazonie.
Aby ułatwić pielęgnację świątecznej choinki, eksperci firmy Victus-Emak, dystrybutora odżywki Chrysal, opracowali osiem podstawowych zasad, które warto uwzględnić, jeśli chcemy utrzymać drzewko w dobrej kondycji.
Osiem podstawowych zasad pielęgnacji świątecznej choinki:
1. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, żeby choinka miała zielone igły i gęste, giętkie gałązki. Tylko świeże drzewka mogą towarzyszyć nam w domu przez kilka tygodni.
2. Aby przedłużyć żywotność drzewka, warto jest zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed ostatecznym wstawieniem choinki do domu należy ją zahartować przez około godzinę w chłodnym pomieszczeniu lub na balkonie. W pokoju, w którym chcemy postawić drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20oC. Należy także zadbać o to, by choinka stała z daleka od źródeł ciepła - kaloryferów, piecyków i kominka.
3. Choinki w doniczkach nie wymagają przesadzania, cięte drzewka należy zaś wstawić do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą. Jeśli choinka jest wysoka lub bardzo rozłożysta, stojak można dodatkowo obciążyć piaskiem lub kamieniami.
4. Przed wstawieniem choinki do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2-3 cm, a następnie zahartować go wkładając drzewko do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę.
5. Zarówno drzewko cięte, jak i choinkę w doniczce, należy podlewać regularnie letnią wodą. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, zaś w przypadku drzewka ciętego, poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia. Aby gałązki dłużej zachowały świeżość warto także codziennie zraszać drzewko zimną wodą w sprayu.
6. Do wody w stojaku lub doniczce warto jest raz na tydzień dodać specjalną odżywkę do roślin zielonych np. marki Chrysal. Witaminy i mikroelementy zawarte w preparacie sprawią, że dłużej będziemy mogli cieszyć się widokiem zdrowej i zielonej choinki.
7. Przed rozpoczęciem dekorowania drzewka zadbajmy o dokładne oczyszczenie jej gałązek. Ilość świątecznych ozdób należy dobrać do grubości i liczebności gałązek, delikatniejsze drzewka mogą się połamać pod ich ciężarem. Dekorując choinkę staraj się także używać oświetlenia LED zamiast standardowych światełek, które wytwarzają dużo ciepła.
8. Piękna, kolorowa choinka jest zawsze przedmiotem szczególnego zainteresowania ze strony dzieci. Dlatego jeśli w domu są maluchy, drzewko należy odpowiedni zabezpieczyć, aby najmłodsi domownicy mogli bezpiecznie szukać pod nim gwiazdkowych prezentów. Przede wszystkim choinka powinna zostać ustawiona z daleka od szafeczek lub kanap, ułatwiających dzieciom wspinanie się na drzewko. Jeśli jest taka możliwość, warto dodatkowo przywiązać pień drzewa do karnisza lub ciężkiego mebla, co zabezpieczy je przed przewróceniem. Szklane, świecące bombki pobudzają dziecięcą wyobraźnię, dlatego powinniśmy zamienić je na plastikowe lekkie i nietłukące ozdoby, ewentualnie przewiesić je w górne partie choinki, których nie dosięgną małe rączki. Na koniec należy zadbać, aby maluchy nie miały dostępu do przewodów od lampek choinkowych i zabezpieczyć gniazdko, gdy wtyczka od lampek nie jest do niego wetknięta.
W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:
Dominika Socha Konkret PR
Kom. 609 464 592, E-mail : d.socha@konkretpr.pl
Nadesłał:
m.knefel@konkretpr.pl
|
Komentarze (0)