Kultura » Kultura

Zaszufladkowany człowiek jutra – czwarta praca Kolekcji TEN by Fotolia

Zaszufladkowany człowiek jutra – czwarta praca Kolekcji TEN by Fotolia
Zobacz więcej zdjęć »
Fotolia prezentuje kolejny projekt TEN pt. „Energy of Life”, autorstwa francuskiego artysty cyfrowego Christophe’a Hueta oraz hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala. Praca będzie dostępna do pobrania w formacie .PSD, bezpłatnie, przez 24h na www.tenbyfotolia.com w środę 10 września 2014 r.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 
Bank zdjęć Fotolia po raz kolejny angażuje się w demokratyzację sztuki cyfrowej wraz z udostępnieniem wrześniowej pracy z serii TEN by Fotolia. Co dwa miesiące, serwis zaprasza światowej sławy fotografa i grafika do stworzenia wspólnej pracy, odzwierciedlającej ich wizję przyszłości. Wrześniowy projekt pt.: „Energy of Life”, jest efektem współpracy francuskiego specjalisty od fotomanipulacji Christophe’a Hueta (znanego z kampanii dla Perrier, w której ciepło topi obiekty) i hiszpańskiego fotografa Mikela Muruzabala.
 
„Energy of Life”: człowieczeństwo vs. społeczeństwo 
 
Kreacja nowego teamu artystów, „Energy of Life”, jest zastanawiającym spojrzeniem na człowieka jutra: wyeksploatowany, napiętnowany przez społeczeństwo, zagrożony w swoim człowieczeństwie.
Pieniądze, władza i indywidualizm stopniowo zżerają nasze podstawowe wartości i społeczeństwo. Krok po kroku, wyścig w kierunku masowej konsumpcji staje się sposobem na życie, w którym – jak wyjaśnia Christophe – chcemy brać, a nie tylko być, i które alienuje nas od nas samych. Jak człowieczeństwo może rozwijać się w takim środowisku? Artyści prezentują swoją wizję przyszłości ludzkości jako zafałszowaną i podlegającą stałej presji społecznej. – Chcieliśmy stworzyć metaforę na temat sposobu, w jaki teraz istniejemy jako społeczeństwo: zamknięci i zaszufladkowani, zarówno fizycznie jak i psychicznie – mówi Mikel.
Pudełka pojawiają się stopniowo, dopóki nie zastąpią serca, które zostało wyprodukowane i stało się sztuczne. Jednak nadzieja żyje w drzewie życia, które symbolizuje płuca. Drzewo jest do góry nogami, ponieważ tak też rodzą się dzieci – mówi Christophe – głową w dół, nogami do góry, z sercem nad głową.
Drzewo pokazuje, że jakiś rodzaj człowieczeństwa wciąż istnieje, funkcjonując jako promień światła, który łączy serce i ducha. Jedno nie może istnieć bez drugiego; podtrzymują się wzajemnie, w ten sam sposób, w jaki ludzie podtrzymują siebie nawzajem. Głowa potrzebuje serca i na odwrót – ludzie potrzebują ludzi, i zawsze tak będzie.
 
Fuzja talentów do stworzenia wspólnego projektu
 
Nowy sezon TEN by Fotolia kładzie nacisk na pracę zespołową, która w pierwszym etapie należy do fotografa. – Wiele się nauczyłem pracując z partnerem i bardzo mi się podobało całe doświadczenie – mówi Mikel. Jednak ich współpraca mogła okazać się problematyczna, nasze światy są bardzo daleko od siebie – dodaje. Jednak to właśnie te różnice sprawiły, że projekt powstał, zamiast go zaburzyć.
 
Podczas pracy nad tym projektem, bardzo kusząca była próba odkrycia tajemnicy sukcesu Christophe’a. Jak sam mówi: nie mam żadnych sztuczek, po prostu skupiam się na balansie potrzebnym w projekcie. Nie używa on żadnego narzędzia bardziej skomplikowanego niż Photoshop. Kiedy chce nałożyć na siebie zdjęcia, najważniejsze jego zdaniem, jest zwrócenie uwagi na światło. – Jeżeli światło pochodzi z tego samego kierunku, nie będziesz mieć żadnych problemów łącząc ze sobą obrazy – mówi Christophe.
 
Jeśli chodzi o Mikela, prawie zawsze używa Canona. – Gdybym miał wybrać tylko jeden z moich obiektywów, będzie to mój Canon 85mm 1.2. Używam go w większości moich prac – mówi Mikel. 
Fotograf ujawnił jedną ze swoich sztuczek do tworzenia scen, w których chce umieścić osobę. Najpierw robi miniaturowy plan z polistyrenu i fotografuje go w tym samym świetle, co modela. Żeby było jak najbardziej realistycznie, stosuje warstwy tekstur (drewno, cement, itp.), aby oddać wrażenie prawdziwych budynków; to prosta sztuczka, która nie wymaga dużo czasu ani kosztów.

Poznaj artystów: cyfrowa sztuka w zasięgu każdego
 
Już 10 września na www.tenbyfotolia.com oraz oficjalnym kanale Youtube Kolekcji TEN http://www.youtube.com/tencollection dostępne będzie wideo making-of, w którym można będzie zobaczyć proces kreatywny artystów, od momentu ich pierwszego spotkania, aż do finalnego projektu. Zwiastun filmu jest już dostępny TUTAJ.
 
W dniu 10 września kompletny plik .PSD z pracą „Energy of Life” ze wszystkimi warstwami, efektami, ustawieniami fotograficznych miar, zasobami banku zdjęć Fotolia, zdjęciami Mikela i obrazami Fotolia będzie dostępny do pobrania za darmo przez 24 godziny na www.tenbyfotolia.com. Zdjęcie wykorzystane w pracy, wraz z 10 innymi fotografiami zrobionymi podczas tworzenia projektu, jest już dostępne w sprzedaży na www.fotolia.pl 
 
O projekcie TEN Fotolia
 
Kolekcja TEN to edukacyjna inicjatywa, która powstała przy współpracy Fotolii z dwoma wspólnotami graficznymi – Wisibility i Amkashop. Przez kolejnych 10 miesięcy użytkownicy internetu mogą pobrać za darmo, przez 24 godziny od momentu publikacji, plik .PSD z pracą jednego z 10 światowej sławy artystów cyfrowych, które powstały na bazie zdjęć z Fotolii. Użytkownicy internetu w każdym kolejnym miesiącu trwania projektu będą mieli dostęp do pliku .PSD, w którym będzie można zobaczyć wszystkie warstwy i wykorzystane techniki. Projekt TEN wspierają międzynarodowi partnerzy Adobe i Wacom, a także lokalni Wilogo, EIZO oraz Eduweb.pl.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GlobalBrand

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »