Firma » Biznes

Zawieszenie działalności - Skutki ZUS

Zawieszenie działalności - Skutki ZUS
Zobacz więcej zdjęć »
Od 20 września 2008 r. prawo do niepłacenia składek ZUS daje nie faktyczna przerwa w działalności gospodarczej, a jedynie formalne jej zawieszenie.

Zgodnie z nowymi regulacjami ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność – od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Skutki ZUS w zakresie ubezpieczeń społecznych zawieszenia powstają od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej. Skutki ZUS wznowienia działalności powstają od pierwszego dnia miesiąca, którym przedsiębiorca dokonał wznowienia działalności gospodarczej. Za te okres nie składa się deklaracji i nie opłaca się składek.

Na przykład:

Jan Pitowski zawiesił działalność od 30 września 2008 r. do 2 listopada 2008 r. Składek nie zapłaci za październik i listopad 2008 r.

W okresie zawieszenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, wypadkowego i chorobowego nie opłaca się nigdy.

Wznowienie działalności gospodarczej wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia (ZFA czy ZPA, ZUA czy ZZA), zatem zawieszenie wymaga wyrejestrowania (ZWPA, ZWUA).

W zakresie ubezpieczenia zdrowotnego składki nie opłaca się wyłącznie za miesiące, w których przez cały miesiąc trwało zawieszenie (bowiem za miesiące brzegowe płaci się składkę w całości, jest ona niepodzielna). W tym okresie może być jednak opłacana składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Uwaga ! Postępowania ZUS sprzed 20 września 2008 r.

Postępowania prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sprawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się w związku ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę czasowego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, ulegają umorzeniu, chyba, że przedsiębiorca, który zgłosił czasowe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie ją wykonywał.

Wtedy składki zostaną naliczone. Aby nie umarzać postępowania, ZUS będzie musiał udowodnić, że fikcyjna przerwa w działalności gospodarczej miała miejsce. W praktyce dopiero w odwołaniu od niekorzystnej decyzji będzie możliwe potwierdzenie, iż ZUS nie miał prawa prowadzić postępowania. Nowe regulacje nie uwolnią zatem przedsiębiorców od kontroli i wyjaśnień.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

promo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »