Firma » Podatki
Zerowy PIT dla młodych – rozliczenie 2020
Zobacz więcej zdjęć » |
Założenia i cele ustawodawcy
Jednym z zauważonych przez ustawodawcę problemów, jest trudny start zawodowy ludzi młodych. Wielu z nich szukając pierwszej pracy godzi się na różne formy umów cywilnoprawnych lub balansuje na granicy prawa podatkowego, ponieważ proponowane im stawki wynagrodzenia są bardzo niskie i nie chcą oni dodatkowo ponosić jakichkolwiek obciążeń podatkowych. Tego typu działania znów powodują obniżanie dochodów budżetowych, w tym dochodów z PIT. Pomysłem ustawodawcy jest zapewnienie niskiego opodatkowania dla młodych osób, tak aby zachęcić je do podpisywania umów, w ramach umów o pracę. Na razie ustawa nie weszła w życie - według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego ma zostać uchwalona jeszcze latem oraz obowiązywać już od 1 października 2019 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Możliwości skorzystania i warunki
Z założenia, nowy zerowy PIT ma zostać przyznany najmłodszym uczestnikom rynku pracy, czyli osobom, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia (do tej pory wiek uznawany jako maksymalny wiek do ulg w przypadku na przykład ulg na dzieci). Dodatkowo ustawodawca zaplanował, że pomoc ma zostać skierowana do najbiedniejszych, czyli osoby młode, ale zarabiające „zbyt dużo” nie będą mogły skorzystać z ulgi zerowego PIT’u. Mówi się o prowadzeniu nowego, trzeciego progu podatkowego, określonego na poziomie połowy obecnego progu podatkowego (czyli 42 764 zł przychodu ze wszystkich źródeł przychodów). Zgodnie z zapowiedziami, nadwyżka ponad tę kwotę będzie rozliczana zgodnie z następnymi progami podatkowymi. Zerowy PIT dla młodych ma dotyczyć tylko podatku dochodowego PIT, czyli nie będzie zwalniał on z obowiązku płacenia innych składek – na przykład składki zdrowotnej. Z założenia nie będzie również najprawdopodobniej możliwości odliczenia tych składek od podatku – skoro podatku nie będzie. Zwolnienie dotyczyć będzie tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę i ma na celu ograniczanie chęci do zawierania tak zwanych umów „śmieciowych”- czyli umów zlecenia i umów o dzieło.
Szczegółowe zasady rozliczenia
Ponieważ nie ma jeszcze jednego obowiązującego aktu prawnego dla wszystkich proponowanych zmian, podatnikom rekomenduje się sprawdzenie aktualnie obowiązujących przepisów przed wypełnieniem jakiegokolwiek oficjalnego dokumentu finansowego. W tej materii pomocne w rozwianiu mogą być odpowiednie aplikacje do rozliczenia PIT – w przypadku korzystania z programu renomowanego dostawcy podatnik może mieć pewność, że uwzględnia on najnowsze przepisy i wszelkie zmiany dla danego okresu podatkowego. Dzięki temu, część pracy zostanie zdjęta z podatnika, aczkolwiek przed zaufaniem elektronicznej aplikacji, należy zawsze upewnić się, że oprogramowanie zostało dostarczone przez odpowiedni podmiot (zaufany) oraz, że podatnik pracuje na aktualnej wersji, umożliwiającej korzystanie z właściwych przepisów prawa podatkowego.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)