Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zimowa aktywność receptą na długowieczność

Zimowa aktywność receptą na długowieczność
Zobacz więcej zdjęć »
Zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej. Strach przed upadkiem na śliskiej nawierzchni, ryzyko przeziębień i zapalenia płuc sprawia, że wolimy zostać w ciepłym pomieszczeniu i spędzić czas przed telewizorem.

Niestety, wybór pozornie bezpiecznego rozwiązania może mieć negatywny wpływ na kondycję naszego serca. Jaką wartość dla naszego zdrowia mają ćwiczenia wykonywane zimową porą?

Według statystyk osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią ponad 13% populacji naszego kraju. W wyniku zmian demograficznych oraz postępu cywilizacyjnego systematycznie rośnie długość życia Polaków. Za około 15 lat odsetek osób z grupy 65 plus będzie stanowić 20% naszej populacji, a w 2030 roku ponad jedną czwartą! Wraz z wydłużaniem się okresu życia maleje jednak jego jakość. Stan zdrowia pozwalający na względnie samodzielną egzystencję, uczestnictwo w życiu społecznym i samorealizację staje się coraz bardziej nieosiągalny dla ludzi w podeszłym wieku. Niestety, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała aktywność fizyczna.

Według statystyk jedynie 7 % Polaków w wieku 60-64 lat systematyczne się rusza. Tymczasem należy wiedzieć, że niedostateczna dawka aktywności przyspiesza proces starzenia i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się chorób takich jak nadciśnienie, osteoporoza, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca. Sport znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęstsze dolegliwości seniorów. Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne są bowiem niczym eliksir młodości. Ruch nie tylko wydłuża życie, zapobiega różnym dolegliwościom, ale również pomaga w walce z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi.

Po osiągnięciu pewnego wieku w organizmie człowieka zaczyna zachodzić mnóstwo negatywnych procesów. Mięśnie stają się mniej elastyczne, a stawy mniej ruchliwe. Następuje także ubytek masy mięśniowej oraz spadek sztywności tkanki kostnej. Pogarsza się również koordynacja mięśniowo – nerwowa oraz wzrasta poziom tkanki tłuszczowej. Wszystko to przekłada się na coraz gorsze zdolności adaptacyjne i możliwości fizyczne człowieka, powoduje coraz mniejszą sprawność ruchową i precyzję ruchów. Wspomniane procesy są nieuchronne i wpisane w naturę ludzką. Można jednak je znacznie spowolnić, regularnie uprawiając sport i odpowiednio się odżywiając.

Systematyczna aktywność fizyczna przeciwdziała mechanicznemu słabnięciu kości i obniża ryzyko złamań. Dlatego warto żyć aktywnie również zimą. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom starszym codzienny półgodzinny wysiłek o umiarkowanej intensywności. Wśród form aktywności rekomendowanych szczególnie zimą znajdują się spacer, trucht i gimnastyka. Dobrym pomysłem będzie także coraz bardziej popularny w Polsce wśród seniorów nordic walking. Spacer z dwoma kijkami w dłoniach nie dość, że usprawni mięśnie ramion, to również zmniejszy ryzyko ewentualnego upadku.

Jakie wymierne korzyści przyniesie nam aktywność fizyczna w podeszłym wieku? Ćwicząc zapobiegniemy nadmiernej otyłości, zmniejszymy ryzyko zachorowania np. na choroby serca, poprawimy wydolność organizmu, obniżymy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. Wbrew stereotypom, aktywność fizyczna jest wskazana również dla osób chorujących na nadciśnienie. Ruch obniża bowiem skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Ćwiczenia doskonale spiszą się również w walce z cukrzycą, zmniejszając ryzyko zachorowania na tą chorobę nawet o połowę. Osoby cierpiące na bóle stawów, kręgosłupa i osteoporozę odczują natomiast ulgę na basenie. Pływanie nie tylko wzmocni mięśnie pleców i kręgosłupa, ale także przyczyni się do uwapnienia kości i zmniejszy ból stawów biodrowych oraz kolanowych. Ruch ma również zbawienny wpływ na nasze serce. Zapobiega niewydolności krążenia, poprzez usprawnianie krążenia krwi, zmniejsza zastój krwi na obwodzie, przeciwdziała chorobie wieńcowej serca i jej powikłaniom. Ponad 44% wszystkich hospitalizacji związanych jest z chorobami układu krążenia. Fakt ten nie dziwi, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że najważniejszy w naszym organizmie narząd wykonuje codziennie ogromny wysiłek - każdego dnia pompuje 7 ton krwi, która pokonuje aż 90 000 km dzięki znajdującym się w naszym organizmie żyłom i tętnicom.  Warto dostarczyć mu dobrej energii do pracy, by odwdzięczyło się tym samym przez wiele następnych lat.

Najważniejsze jednak jest to, aby wszystkie podejmowane aktywności były odpowiednio dostosowane do naszego stanu zdrowia. Sprawność fizyczna seniorów jest bowiem bardzo zróżnicowana. Dla jednych osób wysiłkiem będzie pójście na spacer do parku, a drudzy będą w stanie uprawiać dyscypliny zespołowe. Najistotniejsze jednak jest, aby ruch w jakikolwiek sposób zagościł w planie dnia każdej osoby starszej.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Polfa Warszawa
http://www.polfawar.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »