Dom » Architektura
Zmiana wymogów efektywności energetycznej budynków. Konferencja z udziałem ALUPROF
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej”. Konferencja, zorganizowana przez Miesięcznik MURATOR, odbyła się 16 listopada w Warszawie. Udział w dyskusji wziął także przedstawiciel jednego z liderów produkcji systemów aluminiowych w Europie – firmy ALUPROF.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Konferencja odbyła się w związku ze zmianą wymogów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie, które zaostrza wymagania w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do efektywności energetycznej budynków. Przekłada się to na wartość minimalną współczynnika izolacyjności cieplnej przegród oraz wskaźnika energii pierwotnej. Swoje prelekcje na ten temat, podczas konferencji, wygłosili m.in. Tomasz Gałązka, Naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, Dyrektor Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.
W czasie późniejszej dyskusji zastanawiano się nad konsekwencjami, jakie przyniesie zaostrzenie przepisów, a także jak wpłyną one na wybór optymalnych rozwiązań przy projektowaniu i realizacji budynków. – Izolacyjność termiczna jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących stolarkę. Obecnie okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,3 W/(m2K). Od 2017 r. ten współczynnik zostaje obniżony do 1,1 W/(m2K). Przy wykonywaniu specyfikacji stolarki okiennej ważne jest, aby mieć na uwadze wszystkie parametry techniczne i nie mylić pewnych pojęć: należy pamiętać o różnicach pomiędzy współczynnikami określającymi izolacyjność termiczną szyby, ram i całej konstrukcji. Wszystkie te elementy powinny być dobrane w sposób optymalny. Ważnym zagadnieniem jest także montaż stolarki i zachowanie przy nim odpowiednich zasad – tłumaczy Aleksander Białas, Specjalista ds. Marketingu w firmie ALUPROF.
Warto również rozważyć zastosowanie elementów służących do ochrony przeciwsłonecznej, takich jak np. rolety. Przez zwiększenie izolacyjności termicznej zimą oraz – w razie potrzeby – zmniejszenie ilości energii słonecznej wpływającej do budynku, pozwalają one wpłynąć na jego bilans energetyczny, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. W przypadku stosowania dużych przeszkleń, warto także pamiętać o alternatywnych do stolarki okiennej rozwiązaniach w systemach fasadowych. Najczęściej stosowane są tu fasady słupowo-ryglowe. Wymagania termiczne dotyczące przeszklonych fasad są analogiczne do okien: współczynnik przenikania całej konstrukcji Ucw nie może być większy od 1,3 W/(m2K), a od 2017 roku od 1,1 W/(m2K). Szczelność konstrukcji fasadowych jest natomiast zdecydowanie większa, niż szczelność okien. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań systemowych nadających się do budownictwa energooszczędnego, a niektóre z nich są wręcz dedykowane do budownictwa pasywnego. Ich przykłady możemy znaleźć zarówno w zakresie okien, fasad jak i rolet, co daje nam duże możliwości w doborze rozwiązań. Warto także pamiętać o estetyce rozwiązań i bogatych możliwościach w zakresie kolorystyki i faktury materiałów do produkcji okien, drzwi czy fasad – dodaje Aleksander Białas.
Nadesłał:
RedPen
|
Komentarze (0)