Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Znaczenie krwi pępowinowej w medycynie
Terapia regeneracyjna
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W 1988 roku po raz pierwszy został przeprowadzony przeszczep macierzystych komórek pobranych z krwi pępowinowej. Dziś zabieg ten jest coraz częściej stosowany w przypadku genetycznych chorób krwi i systemu odpornościowego, chorób metabolicznych, nowotworów. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą pochodzić bezpośrednio od pacjenta lub od dawców – osób spokrewnionych jak i niespokrewnionych. Wynika to z faktu, że komórki pochodzące z krwi pępowinowej wymagają mniejszej zgodności antygenów tkankowych (antygenów HLA) między dawcą a biorcą niż w przypadku komórek pochodzących z krwi obwodowej lub szpiku kostnego pobranych od dorosłego człowieka. W związku z tym istnieje mniejsze ryzyko odrzucenia przeszczepu. Jednak terapia regeneracyjna z ich udziałem jest procesem dłuższym w stosunku do terapii z wykorzystaniem komórek pobranych od dorosłego.
Pobieranie komórek macierzystych
Embrionalne komórki macierzyste pozyskiwane są zaraz po narodzinach dziecka, metodą nieinwazyjną, poprzez pobranie krwi z łożyska po przecięciu pępowiny. Pobrane komórki są zamrażane i przechowywane w specjalnych warunkach nawet przez wiele lat, aby w każdej chwili mogły zostać wykorzystane w celu ratowania zdrowia i życia pacjenta. Mogą być wykorzystywane zarówno do leczenia samego dawcy, jak i innych chorych, u których stwierdzono wymaganą zgodność antygenów HLA. Embrionalne komórki macierzyste wprawdzie są genetycznie młodsze i nie zaszły w nich jeszcze zmiany wynikające z oddziaływania wielu czynników, jednak mogą być one obciążone pewnymi wadami genetycznymi – jeśli u dawcy, takie stwierdzono.
Badania i testy
Zainteresowanie medycyny komórkami macierzystymi wynika nie tylko z ich właściwości regeneracyjnych, które nie ograniczają się tylko i wyłącznie do tkanek, w których one występują. Okazuje się bowiem, że wykazują one pewne zdolności przekształcania się w również w inne komórki, co sprawia, że bierze się je pod uwagę przy opracowywaniu alternatywnych metod leczenia jeszcze wielu innych chorób. Jednak badania nad znaczeniem komórek macierzystych wciąż trwają, a ich celem jest określenie powtarzalności przeszczepu jako możliwej terapii regeneracyjnej w przypadku jak największej ilości chorób.
We współpracy z www.bank.diag.pl
Nadesłał:
blackppp
|
Komentarze (0)